Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

Nowa Zelandia jest jednym z najpóźniej odkrytych lądów. Jest też najdalej wysuniętym na południe archipelagiem Oceanii. Można więc określić ją mianem "końca świata". Jest jednym z ciekawszych miejsc na świecie, które naprawdę warto poznać. 

Oblicza ziemskiego raju

Tutaj pierwszoplanową rolę odgrywa natura. To jej piękno urzeka najbardziej w tym wyspiarskim kraju. Znajdują się tu niemal wszystkie cudowne zjawiska ziemskie. Są gejzery, wulkany, krystalicznie czyste jeziora, rwące rzeki, barwnie ukwiecone łąki, górskie szczyty i dużo, dużo zieleni. Krajobraz iście rajski. Nic więc dziwnego, że to właśnie tu umieścił filmowe Śródziemie reżyser "Władcy Pierścieni", Peter Jackson. Co jeszcze warto zobaczyć w Nowej Zelandii, Kraju Długiej Białej Chmury, jak określają ją Maorysi, rdzenni mieszkańcy? Oto kilka propozycji.

Wellington i Queenstown

Wellington jest stolicą kraju. Jednak miasta, to ostatnia pozycja z listy cudowności, jakie oferuje nam Nowa Zelandia. Przewodnik opisuje Wellington jako główny ośrodek kultury i rozrywki. Odbywają się tu różnego rodzaju festiwale, np. festiwal komedii, muzyki jazzowej. Stolica państwa ma niezwykle ciekawą architekturę, która powstała dzięki połączeniu różnych stylów: Art Deco, sztuki modernistycznej, postmodernistycznej, ale także neogotyku (przykładem takiej budowli może być biała katedra św. Pawła) czy klasycyzmu (np. Opera House - największy budynek opery w mieście).

Queenstown natomiast warto odwiedzić ze względu na imponujący stok narciarski. Jednak nie tylko miłośnicy białego szaleństwa będą zachwyceni tym miastem - to również będzie gratka dla lubiących sporty ekstremalne. Miasto posiada bowiem świetnie rozbudowaną infrastrukturę do tego właśnie typu dyscyplin. To wyjątkowe miejsce, jakim może poszczycić się Nowa Zelandia, klimat tych okolic jest dość nietypowy, ponieważ zima trwa tam od czerwca do września.

Park Narodowy Fiordland

Położony na krańcu Wyspy Południowej jest największym z parków narodowych. Założony został w latach 50. ubiegłego stulecia. Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Urzeka swoim niezwykle tajemniczym krajobrazem, często zasnutym mgłą. Jest tu też wiele pięknych wodospadów, znajdujących się w okazałych lasach deszczowych. Ogromne granie i majestatyczne fiordy są pod ochroną i niestety nie są udostępniane turystom. Można jednak znaleźć wiele innych wspaniałych tras. Wymarzone miejsce dla spacerowiczów.

Park Narodowy Tongariro

Jest najstarszym parkiem narodowym Nowej Zelandii. Także został wpisany na listę UNESCO. Położony jest w środkowej części Wyspy Północnej. W jego obrębie znajdują się wulkany, zarówno czynne, jak i wygasłe. Po niektórych zboczach wulkanicznych można nawet jeździć na nartach. Na obszarze tego parku znajduje się Ngauruheo - góra, która zainspirowała Petera Jacksona. To ona stała się filmową Górą Przeznaczenia. 

Czym może oczarować Nowa Zelandia?

Milford Sound

Zatoka Milforda położona na Wyspie Południowej Nowej Zelandii. Jej charakterystyka geologiczna, wysokie strome brzegi przypominają typowy fiord. Charakteryzuje się unikatową fauną i florą.  Ciekawe jest również to, że łączy w sobie wody słone i słodkie, po części tworzy więc ocean, po części zbiornik słodkowodny. Bardzo piękne, choć zarazem najbardziej deszczowe miejsce na ziemi. Zobaczyć tu można skaczące w wodzie delfiny, wygrzewające się foki, czy też wieloryby, pingwiny oraz wiele kolorowych papug. 

Naleśnikowe Skały (Pancake Rocks blowholes)

Są to wapienne skały i studnie, które wyglądem przypominają ułożone warstwami naleśniki. Stąd właśnie ich nazwa. Najpiękniejszy widok można podziwiać podczas przypływów, kiedy to poziom wody jest na tyle wysoki, że woda dostaje się poprzez korytarze w skałach i wystrzeliwuje w górę. 

Park Narodowy Abel Tasman

Najmniejszy park Narodowy tego kraju. Położony jest po przeciwnej stronie Parku Narodowego Fiordland. Na jego terenie znajduje się długi, bo ponad 50-kilometrowy Szlak Wybrzeża Abel Tasman. Stanowi on nie lada atrakcję. Słynie z dzikich, białych plaż,  urokliwych zatoczek i niespotykanych, interesujących form skalnych. Jedną z najbardziej znanych jest Split Apple, tzw. Rozłupane Jabłko. Szlak jest jednym z najlepiej przygotowanych, posiada przystosowania dla osób niepełnosprawnych. Na miejscu, po wyczerpującej wędrówce, można także skorzystać z taksówek wodnych. 

Auckland

Największą i najpopularniejszą atrakcją tego miasta jest wieża Sky Tower. Ukształtowanie terenu jest mocno pofalowane. Porównuje się je do terenów San Francisco. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są wygasłe już wulkany. Jest to imponująca liczba - aż 55! W mieście zobaczyć można zarówno nowoczesne, oszklone drapacze chmur, jak i stylowe, stare budynki. 

To tylko niektóre z wielu ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Nowej Zelandii. Ciekawe jest również turkusowe, polodowcowe jezioro Tekapo, Invercargill's Queens Park - 80-hektarowy park z polami golfowymi, muzeum, ogrodem japońskim i ogrodem różanym, czy też Park Narodowy Mt. Cook z najwyższym szczytem Nowej Zelandii. Można tak wymieniać w nieskończoność, ponieważ w Nowej Zelandii tak naprawdę warto zobaczyć... Nową Zelandię. Całą.