Żywieccy policjanci ustalają szczegółowe przyczyny i okoliczności zdarzenia drogowego, w wyniku którego śmierć poniósł 68-letni mężczyzna. Apelujemy o ostrożność i uwagę za kierownicą szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym. Opady deszczu, śniegu, mgła i wcześnie zapadający zmrok to czynniki pogarszające warunki drogowe, a co za tym idzie bezpieczeństwo na drodze.

Do zdarzenia doszło wczoraj około 16.50 w Soli-Kiczora. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, 39-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego, najechał na leżącego na jezdni 68-letniego mężczyznę, a następnie odjechał z miejsca, po czym, po jakimś czasie powrócił. W wyniku zdarzenia 68-latek poniósł śmierć. Na miejscu przez kilka godzin pracowali policjanci oraz prokurator. Jak ustalili, 39-latek był trzeźwy i posiadał uprawnienia do kierowania. Został on zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Teraz śledczy będą wyjaśniać szczegółowe przyczyny oraz okoliczności tego tragicznego zdarzenia.  
   
Okres jesienno-zimowy to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Warunki na drodze robią się bardzo zmienne i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych, którzy stają się mniej widoczni na drodze. Szybko zapadający zmrok, opady deszczu, śliska nawierzchnia, to czynniki negatywnie wpływające na bezpieczeństwo. 

Kierowco samochodu, jednośladu przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym:

  • Dostosuj prędkość do warunków na drodze. Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
  • Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Utrzymuj odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

  • Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi.
  • Świeć przykładem - noś odblaski – bądź widoczny. Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).
  • Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.