Policjanci z Węgierskiej Górki zatrzymali 40-letniego mieszkańca powiatu żywieckiego. Mężczyzna pobił swojego ojca i uderzył matkę. Po nocy spędzonej w policyjnym areszcie usłyszał zarzuty. Policjanci wnioskowali o zastosowanie wobec niego szeregu środków zapobiegawczych, a prokurator przychylił się do tego wniosku. Za popełnione przestępstwa 40-latek w więzieniu może spędzić nawet 5 lat.

W piątek około 22.20 dyżurny komisariatu policji w Węgierskiej Górce otrzymał informację, że w jednym z domów znajdujących się na terenie gminy doszło do awantury. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Jak ustalili, 40-latek wszczął w domu awanturę, w czasie której pobił swojego ojca. Gdy jego matka próbowała go uspokoić, również ją uderzył. W czasie interwencji mężczyzna nie reagował na wydawane przez policjantów polecenia, nadal był agresywny i wulgarnie odzywał się do swoich rodziców. Policjanci obezwładnili go i zatrzymali. Po nocy spędzonej w policyjnym areszcie usłyszał zarzuty. Na wniosek śledczych, prokurator objął go policyjnym dozorem, wydał zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych, nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego domu oraz zakazał mu opuszczania kraju. Za popełnione przestępstwa 40-latek w więzieniu może spędzić nawet 5 lat.

Aby skutecznie przeciwstawić się przemocy fizycznej i psychicznej, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą takich zachowań, może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne również jest, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii.

Mundurowi zawsze reagują na wszelkie informacje mogące świadczyć o tym, że w danym domu czy mieszkaniu dochodzi do przemocy. Dzięki procedurze „Niebieskiej Karty” w działania te zaangażowanych jest wiele instytucji, po to aby, jak najlepiej pomóc pokrzywdzonym. W przypadku, gdy policjanci potwierdzą, że przemoc jest zjawiskiem powtarzającym się, prowadzone jest wówczas postępowanie dotyczące przestępstwa znęcania się. Jego sprawcy nie pozostają bezkarni i mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator, oprócz przedstawienia zarzutów, może orzec wobec nich odpowiednie środki zapobiegawcze.