Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

„Opłatek to miłość, znak naszej tkliwości, wyraz poświęcenia, słowa życzliwości.” KONKURS LITERACKI O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY

 

Jak co roku, Wydział TKSP Starostwa Powiatowego w Żywcu ogłosił w ramach cyklu „Boże Narodzenie w Beskidach” konkurs literacki o tematyce świątecznej, adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz średnich, mieszkańców powiatu żywieckiego. 14 grudnia komisja konkursowa w składzie: Ks. Prałat Stanisław Kozieł - Rzymskokatolicka Parafia św. Floriana w Żywcu, Barbara Rosiek - etnograf,  Muzeum Miejskie w Żywcu, Ewa Kisza - Literat, Mirosław Dziergas - Wydział TKSP oraz Anna Żółty - Wydział TKSP wyłoniła tegorocznych laureatów. Z ogromną radością stwierdziliśmy, że mimo różnych utrudnień organizacyjnych, na konkurs wpłynęło aż 136 prac, pisanych wierszem i prozą. Z uwagi na wysoki, wyrównany poziom utworów przyznano 51 równorzędnych nagród.
O czym tym razem pisali młodzi autorzy? Mottem przewodnim były słowa Cypriana Kamila Norwida zawarte w utworze „Jest w moim Kraju…”

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

    Czytając prace konkursowe, jak co roku z radością i wzruszeniem, tym razem odczuliśmy dodatkowo wielką powagę przelanych na papier rozmyślań i refleksji. Głębię, ukazującą przesłanie świątecznego dzielenia się „biblijnym chlebem”. Posłuchajmy zatem niektórych laureatów. „To w tym okruszku małym / wśród nocnej, świątecznej ciszy / każdy odnajdzie serce bliskie, / które zawsze go usłyszy.” (Sebastian Barys lat 12, Żabnica) „Opłatek to miłość, / znak naszej tkliwości, / wyraz poświęcenia, / słowa życzliwości.” (Emilia Wolna lat 13, Żabnica) Chociaż opłatek wiąże się z wyjątkowym czasem w skali roku, byłoby dobrze, aby jego przesłanie rzutowało na codzienność: „Jest taki jeden dzień w roku…/Dzień, w którym miłość się rodzi – / Gdy każdy, natchniony tą chwilą, / Dobroć w swych myślach przywodzi… /…/ Stwórzmy dla siebie tę przestrzeń, w której lepiej będzie się żyło / By choćby od jutra mogło być lepiej niż było… / Więc dzieląc się zwykłym opłatkiem i składając sobie życzenia /        Pomyślmy może przez chwilę, że to nas naprawdę odmienia! /Później już tylko wystarczy przenieść ten klimat w codzienność / I wnieść w życie innych swoją jedyną odmienność…” (Oliwia Jurasz lat 13, Żabnica). Wigilia Bożego Narodzenia, narodziny Dzieciątka Jezus są    ponadczasowe: „Tajemnica tego wątku / nie ma końca ni początku./ Słowo, miłość, przebaczenie/ To jest Boże Narodzenie.” ( Sandra Stanaszek kl. VII, Łękawica) „Boże Narodzenie     to czas, / w którym Jezus przemienia się w miłość. / Zabierz ten szczególny dar / i dziel się nim jak chlebem.” (Adam Kamiński lat 8,I SPSPSK im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu) Dzielić się mamy również swoją obecnością, która podczas Świąt zawsze była bardzo ważna: „Tylko cisza nas wtedy radowała, nie trzeba było nic mówić, bo po prostu byliśmy razem.” (Aleksandra Gluza kl. 2, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu). To wyjątkowe świętowanie łączy, jednoczy, sprzyja wybaczaniu, inspiruje do wzrastania i przejawiania   dobroci na co dzień. „I niech te słowa jak latarnia w mroku/ / Będą przyświecały nam dnia każdego, / Aby w swoim życiu zrobić coś dobrego, / I każdego roku razem z wiekiem, / Lepszym wciąż stawać się człowiekiem, / Bo ileż ten szary świat nabrałby uroku, / Gdybyśmy byli ludźmi więcej niż raz w roku” (Julia Gradek lat 17, V LO Bielsko-Biała).
„W ten dzień świąteczny i wyjątkowy / gasną kłótnie i wszystkie spory. / Mały Jezusek czyni wielkie cuda, / może każdego zmienić się uda?” (Julia Kurowska lat 12, Żabnica) Pojawia się jednak pytanie: „Czy łamanie opłatkiem przełamie zło między ludźmi, które aktualnie wypełnia nasze życie? Czy ten malutki Jezusek, który nic nie zawinił połączy ludzi? Jakie uczucia przekażą sobie ludzie…? Magia tych świąt stoi pod wielkim znakiem zapytania…” – pisze    jedna z laureatek konkursu, od razu dodając – „Jednego jestem pewna: Wigilia 2020 się odbędzie” (Wiktoria Adamczyk kl. VIII, Cięcina) Wielu autorów podkreśla wyjątkowość tegorocznych Świąt: „Może więc w tym roku trzeba się zatrzymać,/ uklęknąć i znaleźć chwilę /aby podziękować Bogu za to wielkie szczęście, / podziękować za naszą rodzinę”( Katarzyna     Toman kl. I, LO Żywiec). „Musisz Jezu przybyć, wyjątkowo pilnie! / Musisz pokonać wszelkie przeszkody! / Nigdy tak bardzo nie było nam trzeba / radości, pokoju i zgody…/ Ogrzej nas ciepłem swych małych dłoni, / przeprowadź światłem Gwiazdy przez mrok. / Rozpal      nadzieję, niech znów zapłonie, / by był normalny / ten Nowy Rok” (Maria Cieśla lat 14,  Rycerka Górna).
"Życzę wam, aby święta były zawsze obecne w waszym życiu – powiedział Stefan. – Niech dookoła was zawsze będzie ktoś, kto będzie w stanie dać wam radość i szczęście” (Konrad Knapek lat 12, Kamesznica).
Do powyższych życzeń dołączają także organizatorzy Konkursu –  miłości, harmonii i pokoju na Nowy Czas.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Szczegóły odebrania nagród podamy w najbliższym czasie. 


Załączniki:


Artykuły promocyjne

Powiat Żywiec: „Opłatek to miłość, znak naszej tkliwości, wyraz poświęcenia, słowa życzliwości.” KONKURS LITERACKI O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY