Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

Mikołów czy Knurów – gdzie warto zamieszkać?

Mikołów pod względem powierzchni jest ponad dwa razy większy niż Knurów. Oba miasta mają jednak podobną liczbę ludności. Gdzie lepiej zamieszkać? Wszystko zależy od tego, czy nowe mieszkanie ma być bliżej Katowic czy Gliwic. Jak w obu miastach wygląda oferta nieruchomości z rynku pierwotnego?

Jak wygląda oferta od deweloperów?

Zarówno nowe mieszkania w Mikołowie, jak i nowe mieszkania w Knurowie powstają w pobliżu większych miast. Poza tym, obie miejscowości są dobrze skomunikowane. Przez Mikołów biegnie autostrada A4, natomiast przez Knurów autostrada A1.

Jeżeli komuś zależy na zakupie mieszkania w spokojnym miejscu, ale jednocześnie blisko Katowic, idealną lokalizacją będzie Mikołów. Na terenie miasta powstaje nie tylko nowe osiedle mieszkaniowe z budynkami wielorodzinnymi, ale również osiedle z nowymi domami jednorodzinnymi. Na pewno odnajdą się tu osoby, które zawsze marzyły o dużym tarasie i przestronnych wnętrzach. Warto jednak wspomnieć, że jeśli chodzi o mieszkania, większość ofert deweloperów dotyczy nieruchomości 2-pokojowych, w metrażu od 35 do 50 m².

Knurów leży nieco dalej od Katowic, ale za to tuż przy Gliwicach. Deweloperzy stawiają tutaj na budowę przestronnych mieszkań, więc jest to idealna lokalizacja dla osób, które jednocześnie cenią sobie przestrzeń i bliskość najważniejszych punktów usługowo-handlowych. W Knurowie na pewno odnajdą się rodziny z dziećmi. Po pierwsze, w okolicy działa wiele przedszkoli i szkół podstawowych, po drugie większość budowanych mieszkań ma aż 3 pokoje.

Ceny nieruchomości

Zarówno nowe mieszkania Mikołów, jak i nowe mieszkania Knurów są sprzedawane w niższych cenach niż nowe nieruchomości w Katowicach. To właśnie atrakcyjna cena jest często głównym powodem przeprowadzki do mniejszego miasta. Średnia cena za metr kwadratowy w Knurowie wynosi niespełna 5 000 zł. Dla porównania, w Gliwicach za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego trzeba zapłacić około 6 200 zł, natomiast w Katowicach ponad 6 800 zł.

Taniej niż w Katowicach i Gliwicach jest też w Mikołowie. Co ciekawe, w cenie mieszkania można kupić tam nawet nowy dom. Na terenie miasta powstają szeregowce, gdzie cena za metr kwadratowy wynosi zaledwie 3 650 zł. Zarówno w Knurowie, jak i Mikołowie, bez problemu można kupić mieszkanie z rynku pierwotnego za mniej niż 250 000 zł. W Knurowie ponad 60% ofert dotyczy jednak droższych nieruchomości, co ma związek głównie z ich dużym metrażem.

Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.