Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

woda-w-butelce

Kiedy myślimy o zdrowej diecie, prawidłowym trybie życia i dbaniu o swoją sylwetkę, woda nigdy nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl. Znacznie częściej skupiamy się na odpowiednim dobraniu produktów i skonstruowaniu swojej diety tak, aby dostarczała nam wszystkich najważniejszych składników odżywczych. Mamy oczywiście wiele powodów, aby myśleć właśnie w ten sposób, jednak nigdy nie można zapominać o znaczeniu wody dla naszego organizmu. Co trzeba wiedzieć o wodzie i jej roli w organizmie? Odpowiadamy!

Dlaczego woda jest tak ważna dla naszego organizmu?

Woda jest tak samo ważna dla ludzkiego ciała, jak pożywienie. Wszystkie procesy w organizmie zachodzą w obecności tej substancji. Mięśnie są w 75% zbudowane z wody, we krwi woda stanowi aż 92% i 22% w kościach. W tym samym czasie organizm może syntetyzować z innych substancji tylko 12 procent potrzebnej wody. Do normalnego funkcjonowania organizmu osoba dorosła potrzebuje około dwóch litrów wody dziennie. Podczas upałów lub intensywnego wysiłku fizycznego organizm intensywnie traci wodę wraz z potem, co automatycznie zwiększa zapotrzebowanie na nią. Na przykład godzina treningu sportowego w temperaturze 20-25 stopni powyżej zera może stracić 1,5-2 litry wody. Straty wody muszą zostać szybko uzupełnione, ponieważ nawet łagodne odwodnienie zaburza wiele procesów zachodzących w organizmie. Trzeba przy tym pamiętać, że słodzone napoje gazowane nie gaszą pragnienia i są bogate w kalorie. Dietetycy zalecają również picie wody o temperaturze pokojowej. Bardzo zimna woda daje uczucie świeżości, ale jednocześnie zmusza organizm do wykonywania dodatkowej pracy – podgrzania temperatury wody w organizmie.

Jakie produkty zawierają najwięcej wody?

Chociaż wielu specjalistów od fitnessu i dietetyków zaleca picie jak największej ilości wody dziennie, należy pić tyle, ile potrzebuje organizm. Nadmiar wody prowadzi do wypłukiwania minerałów z organizmu. Poza dostarczaniem wody z samymi płynami możemy ją również znaleźć w wielu produktach. Największa ilość wody znajduje się w mleku oraz w niektórych warzywach i owocach - do 90 procentów. Świeże mięso i ryby zawierają około 70 procentów wody, chleb - 35-40 procentów, natomiast najmniej wody znajdziemy w zbożach, makaronach i roślinach strączkowych - do 16 procentów. Najlepszym źródłem wody jest oczywiście sama woda mineralna lub źródlana oraz herbata i soki z owoców. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz organizm otrzymuje odpowiednią ilość wody i wszystkie potrzebne składniki odżywcze, możemy wybrać catering dietetyczny Żywiec.