Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

Do poważnego w skutkach zdarzenia drogowego doszło w Korbielowie na ul. Beskidzkiej. W wyniku zderzenia samochodów rannych zostało pięć osób. Jedna z nich śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego została przetransportowana do szpitala. Po raz kolejny apelujemy do kierowców o rozsądek za kierownicą, a przede wszystkim o dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze.

W piątek na drogach Żywiecczyzny panowały trudne warunki drogowe. Intensywne opady śniegu spowodowały, że od rana policjanci odnotowali zwiększoną ilość zdarzeń drogowych. Około 13.00 dyżurny komisariatu policji w Jeleśni otrzymał zgłoszenie, że na ul. Beskidzkiej w Korbielowie doszło do kolejnego tego dnia zdarzenia na drodze. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Z ich wstępnych ustaleń wynikało, że kierująca samochodem mercedes, 51-latka, na łuku drogi zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się czołowo z mercedesem sprinter, którym kierował 53-letni mężczyzna. W wyniku tego zdarzenia kierująca mercedesem oraz jej czterech pasażerów doznało obrażeń ciała. Jedna z nich, 66-latka została przetransportowano śmigłowcem LPR do szpitala.

Rozsądek przede wszystkim

Pamiętajmy, że jakiekolwiek opady, niezależnie czy jest to śnieg, śnieg z deszczem czy tylko deszcz, sprawiają, że droga jest śliska. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie są w stanie od razu zatrzymać pojazdu. Czas hamowania znacznie się wydłuża i nietrudno o kolizję czy potrącenie. Nieważne czy jedziemy autem, rowerem czy przemieszczamy się pieszo. Pamiętajmy, że zawsze jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi.
Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Niestety, nie wszyscy pamiętają o tym, że gdy temperatura jest na niewielkim plusie albo spada poniżej zera i towarzyszą temu opady śniegu czy deszczu, warunki na jezdni są wyjątkowo zdradliwe i należy jechać wolniej, ostrożniej i rozsądniej.

Kierowco, pamiętaj:

  • W razie pojawiających się opadów atmosferycznych zawsze należy zmniejszyć prędkość.
  • Przy niskich temperaturach nawierzchnia jezdni przymarza, należy wtedy unikać gwałtownych manewrów i ostrego hamowania.
  • Zwróć uwagę, aby szyby nie były zaparowane, a widoczność z wnętrza pojazdu nie była utrudniona.
  • Zaplanuj swoją podróż — w przypadku złych warunków atmosferycznych, wyjedź 10 minut wcześniej.
  • Zwróć szczególną uwagę na pieszych, którzy w tym okresie są mniej widoczni.