Żywieckie Szlaki Spacerowe: Poznaj historię właścicieli Żywca

Żywiec przez wieki zmieniał swoich właścicieli, a każdy z nich zostawił w mieście ślad swojej obecności. Spacerując tą wyjątkową trasą, można nie tylko podziwiać architektoniczne perełki, ale także poznać wpływ rodów arystokratycznych na rozwój miasta. Trasa licząca około 12 km prowadzi przez zabytkowe kościoły, parki, zamki, aż po malowniczy Grojec i słynny Browar Żywiecki, który do dziś przypomina o habsburskich korzeniach Żywca.

Śladami dawnych właścicieli. Jak zmieniał się Żywiec?

Żywiec, miasto pełne historii i niegdyś prywatna własność możnych rodów, przez wieki przechodził liczne przemiany. Ślady jego dawnych właścicieli można odnaleźć niemal na każdym kroku – od zamków, przez parki, aż po słynny Browar Żywiecki. Spacer z Dworca Kolejowego na Grojec i do Browaru to nie tylko podróż w przestrzeni, ale i w czasie.

Pierwszym akcentem historycznym jest sam Dworzec Kolejowy, który nie jest zwykłym budynkiem. Jego charakterystyczne okna tworzą zarys litery H, co jednoznacznie wskazuje na rządy rodu Habsburgów w Żywcu. To właśnie oni, po przejęciu miasta w XIX wieku, odcisnęli na nim swoje piętno, rozwijając przemysł, architekturę i infrastrukturę. Naprzeciwko dworca wznosi się Kościół Św. Floriana, patrona strażaków, który w czasach Habsburgów był ważnym punktem duchowym miasta.

Podążając w stronę Rynku, przechodzimy przez Most Solny, gdzie kiedyś transportowano sól – prawdziwe białe złoto dawnych czasów. Nieco dalej, przy domu Towarowym Savia, ukryta we wnęce czeka Św. Rozalia, rzeźba z 1832 roku, mająca chronić miasto przed zarazami. Przechodząc obok Sądu Rejonowego, skręcamy w stronę Parku Zamkowego, który kryje w sobie Stary Zamek – dawne centrum administracyjne Żywca, oraz Nowy Zamek, rezydencję Habsburgów. Spacerując po parku, można podziwiać nie tylko architektoniczne perły, ale i egzotyczne drzewa sprowadzone tu przez dawnych właścicieli. Warto też odnaleźć Domek Chiński – niegdyś ozdobę letnich przechadzek arystokracji.

Z parku wychodzimy w kierunku amfiteatru, gdzie dziś odbywają się wielkie wydarzenia kulturalne, a następnie zaczynamy wspinaczkę na Grojec. Ten niewielki szczyt (612 m n.p.m.) od wieków pełnił strategiczną rolę, a dziś jest jednym z najlepszych punktów widokowych w okolicy. To tu można złapać oddech, spojrzeć na panoramę Żywca i uświadomić sobie, jak bardzo to miasto się zmieniło na przestrzeni wieków.

Na zakończenie wycieczki czeka prawdziwa perełka – Browar Żywiecki, założony w 1856 roku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Historia piwa w Żywcu to niemal osobna opowieść, ale nie można pominąć faktu, że to właśnie Habsburgowie sprawili, że tutejszy browar stał się jednym z najsłynniejszych w Europie. Po takim spacerze nie pozostaje nic innego, jak odpocząć w pobliskiej karczmie i spróbować legendarnego Żywca prosto z jego źródła.

Od dworca po Browar Żywiecki. Co zobaczysz na trasie?

Trasa liczy około 12 km i łączy najważniejsze miejsca Żywca – od historycznych budowli, przez malownicze tereny spacerowe, aż po punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika złotego trunku. Jeśli chcecie ją pokonać w całości, warto przeznaczyć na to około 4-5 godzin. Po drodze można zrobić kilka przerw na kawę lub coś do zjedzenia, zwłaszcza w okolicach Rynku lub zamku.

Spacer zaczyna się przy Dworcu Kolejowym, gdzie już na starcie można dostrzec ślady Habsburgów w architekturze budynku. Naprzeciwko stoi Kościół Św. Floriana, skromna, ale ciekawa świątynia z XIX wieku. Ruszając w stronę centrum, przechodzicie przez Most Solny, który niegdyś był częścią ważnego szlaku handlowego. Na trasie warto zwrócić uwagę na rzeźbę Św. Rozalii z 1832 roku, ukrytą we wnęce budynku przy ulicy Kościuszki.

Prawdziwa magia zaczyna się w Parku Zamkowym. Tutaj czekają na Was dwa zamki – Stary i Nowy, malownicze alejki i egzotyczne drzewa. Jeśli macie chwilę, warto przystanąć przy Domku Chińskim – dawnym miejscu letniego odpoczynku arystokracji.

Z parku przechodzimy przez kładkę na Koszarawie wprost pod amfiteatr, gdzie latem odbywa się Festiwal Folkloru Górali Polskich. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Ale to dopiero przystanek przed głównym wyzwaniem – wspinaczką na Grojec.

Grojec (612 m n.p.m.) to idealny punkt widokowy, z którego można podziwiać całą dolinę Soły, jezioro i otaczające Żywiec góry. Spacer na szczyt nie jest wymagający, ale warto zabrać wygodne buty. Po zejściu czeka nagroda – Browar Żywiecki. Historia tego miejsca sięga 1856 roku, kiedy Habsburgowie postanowili stworzyć tu jeden z najnowocześniejszych browarów w Europie. Dziś można zwiedzić Muzeum Browaru, zobaczyć proces warzenia piwa i – oczywiście – skosztować prawdziwego Żywca.

To trasa dla tych, którzy lubią połączenie historii, natury i lokalnych smaków. Żywiec ma wiele do zaoferowania, a ten spacer pozwala zobaczyć jego najbardziej charakterystyczne oblicza – od arystokratycznych rezydencji, przez folklor, aż po piwną tradycję.