Domek Chiński w Żywcu. Egzotyczna perła w sercu zabytkowego parku

3 min czytania
Domek Chiński w Żywcu. Egzotyczna perła w sercu zabytkowego parku

Położony na malowniczej wysepce w Parku Zamkowym, Domek Chiński to jeden z najbardziej unikalnych zabytków Żywca. Zbudowany w XVIII wieku przez rodzinę Wielopolskich, zachwyca orientalną architekturą i historią sięgającą czasów, gdy park projektowano w stylu włoskim, a później angielskim. Dziś to miejsce spotkań, relaksu i sztuki na parterze działa klimatyczna kawiarnia, a na piętrze galeria sztuki. Jakie tajemnice skrywa ten wyjątkowy budynek?

  • Historia Domku Chińskiego. Jak trafił do Żywieckiego Parku?
  • Architektura i symbolika. Co czyni go wyjątkowym?
  • Kawiarnia i galeria. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Historia Domku Chińskiego. Jak trafił do Żywieckiego Parku?

Żywiecki Domek Chiński to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli na mapie miasta, a jego historia sięga XVIII wieku. Jego powstanie zawdzięczamy rodzinie Wielopolskich, ówczesnych właścicieli Żywiecczyzny, którzy postanowili wzbogacić swój park o modny wówczas element architektury ogrodowej. Zanim jednak pojawiła się egzotyczna altana, na tej samej wysepce pośrodku stawu stała wcześniejsza budowla parterowy pawilon w stylu włoskim, wzniesiony około 1712 roku.

Zmiany przyszły w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy fascynacja kulturą Wschodu ogarnęła europejskie dwory. Inspiracje chińskie docierały także do Polski, a jednym z efektów tej mody stała się właśnie żywiecka altana. Po Wielopolskich władanie nad miastem przejęli Habsburgowie, którzy traktowali Domek Chiński jako miejsce odpoczynku, a także bawialnię dla dzieci. Przez lata zmieniała się jego funkcja, ale niezmiennie pozostawał jednym z najciekawszych elementów krajobrazu parkowego.

Architektura i symbolika. Co czyni go wyjątkowym?

Jego wygląd sprawia, że łatwo przenieść się myślami do dalekiej Azji. Domek Chiński jest niewielkim, murowanym budynkiem wzniesionym na planie ośmiokąta. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest dach lekko wygięty ku górze, zgodny z kanonem architektury Dalekiego Wschodu. Jednak pomimo orientalnych inspiracji, budowla ma też mocne odniesienia do rodzimych tradycji ponad dachem umieszczono herb Wielopolskich, Starykoń, który do dziś stanowi jeden z najważniejszych znaków rozpoznawczych domku. Całość jest świetnym przykładem tzw. chinoiserie stylu, który nie próbował wiernie kopiować chińskiej architektury, lecz ją interpretować, dodając europejskie akcenty.

Co ciekawe, pierwotnie park, w którym stanął Domek Chiński , zaprojektowany był w stylu włoskim, ale z czasem jego układ został przekształcony zgodnie z koncepcją angielskiego ogrodu krajobrazowego, co widać choćby po naturalnie wijących się alejkach i malowniczych zakątkach.

Kawiarnia i galeria. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

ziś Domek Chiński to nie tylko historyczna altana, ale także jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Żywcu, gdzie historia, sztuka i relaks spotykają się w idealnych proporcjach. Na parterze działa urokliwa kawiarnia, w której można napić się aromatycznej kawy lub herbaty, a także skosztować domowych ciast w otoczeniu zabytkowych murów. To idealna opcja na odpoczynek po spacerze po malowniczym Parku Zamkowym. Wnętrze ma wyjątkowy charakter niewielkie, przytulne, z widokiem na parkowy staw. W ciepłe dni można usiąść na zewnątrz i cieszyć się spokojem tego miejsca. Z kolei na piętrze Domku Chińskiego funkcjonuje galeria sztuki, w której organizowane są wystawy malarstwa, fotografii i rzeźby, a także kameralne wydarzenia kulturalne. To sprawia, że obiekt przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców Żywca spragnionych obcowania ze sztuką. Jesienią Domek Chiński nabiera wyjątkowego uroku otoczony złotymi liśćmi i poranną mgłą wygląda wręcz bajkowo. To miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku, by odkryć jego niepowtarzalną atmosferę.

Jak dojść do Domku Chińskiego?

Znajduje się w samym sercu Parku Zamkowego w Żywcu , na niewielkiej wyspie pośrodku stawu. Wejście do parku prowadzi od strony Zamku Komorowskich i Habsburgów (obecnie Muzeum Miejskie), który położony jest przy ul. Zamkowej. Najprostsza trasa to spacer od zamku w stronę północno-wschodnią, mijając malownicze alejki parkowe i kierując się w stronę stawu, gdzie znajduje się mały drewniany mostek prowadzący na wysepkę. Domek Chiński jest doskonale widoczny z różnych części parku, więc trudno go przegapić. Jeśli przyjeżdżacie samochodem, najbliższy parking znajduje się w pobliżu zamku, a z centrum Żywca można dojść tu w kilka minut pieszo.

Autor: Szymon Stawowski