Co się sprzedaje na rynku nowych nieruchomości?
Planując zakup nieruchomości przyszły nabywca bierze pod uwagę szereg czynników. To one decydują o tym, czy dana inwestycja zostanie sprzedana. Wiele ofert na rynku nieruchomości jest niedopasowanych do oczekiwań klientów. Dlatego niektóre nowe mieszkania czekają na nabywców nawet kilka lat. Dlaczego jedne inwestycje sprzedają się bardzo szybko, a inne nie? Oto, co decyduje o atrakcyjności danej nieruchomości:

ODPOWIEDNIA CENA

Cena jest głównym kryterium na które zwracają uwagę nabywcy. Często jest ona niedostosowana do możliwości finansowych potencjalnych klientów. Deweloperzy niechętnie obniżają cen gotowych mieszkań. Wygórowane ceny są często utrzymywane bo deweloperzy kupili drogo grunty i nie opłaca im się obniżanie cen. Aby sprzedać najmniej atrakcyjne nieruchomości musieliby znacznie obniżyć ich cenę lub też przeznaczyć spore nakłady na marketing, a na to często nie mogą sobie pozwolić.

LOKALIZACJA

Obok ceny najważniejszą cechą dobrego mieszkania jest jego lokalizacja. Dobre lokalizacje to te w centrach dużych miast. Lokalizacja związana jest również z ceną mieszkania. Warto kupić nowe mieszkanie w Żywcu, które charakteryzuje się bezpośrednim otoczeniem jezior i gór. Miejscowość Żywiec jest Kocurów-Koleby, Moszczanica, Oczków, Podlesie, Rędzina, Sporysz, Śródmieście, Zabłocie. Wybierając dzielnice Śródmieście warto kupić mieszkanie na sprzedaż Żywiec osiedle 700 lecia. Osiedle 700 lecia jest jednym z osiedli Śródmieścia. Charakteryzuje się dobrą komunikacją i jest główny centrum administracyjno-handlowym. Nabywcy starają się wybrać najlepszą lokalizację na jaką ich stać. Dobra lokalizacja to taka, w której znajduje się pełna infrastruktura czyli: szkoły, przedszkola, sklepy, przystanki tramwajowe i autobusowe, przychodnie, węzły komunikacyjne, plac zabaw dla dzieci oraz dużo zieleni. Czasem powodem tego, że dane mieszkania się nie sprzedają jest zła lokalizacja, np. przy ruchliwej ulicy, przy torach kolejowych, w pobliżu wysypisk śmieci, lotnisk czy autostrad. Kiedy kupujemy mieszkania na sprzedaż Żywiec od dewelopera warto sprawdzić czy w sąsiedztwie planowane są kolejne budynki. Przepisy zezwalają bowiem na budowanie w odległości czterech metrów od granicy działki. Może się okazać, że zamiast atrakcyjnego widoku za kilka miesięcy z naszego okna będzie się rozciągał widok na sąsiedni budynek. Dużą popularnością cieszą się również mieszkania i apartamenty na osiedlach ogrodzonych i monitorowanych. Nabywcy wysoko cenią sobie bezpieczeństwo i dlatego wielu jest w stanie więcej zapłacić za taki lokal. 

METRAŻ

Wciąż dobrze sprzedają się małe i relatywnie tanie mieszkania. Zwykle największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe o metrażu nieprzekraczającym 50 m kw. Wynika to przede wszystkim z możliwości finansowych. Dlatego też deweloperom dużo trudniej jest znaleźć nabywców na duże mieszkania o powierzchni przekraczającej 70 m kw.

PIĘTRO

Zdarza się, że w tym samym budynku niektóre mieszkania o tej samej powierzchni znajdują nabywców bardzo szybko, a inne nie. W tym wypadku decydujące może być piętro, na którym znajduje się dane mieszkanie. Na parterze mieszkania są tańsze, ale wiąże się to z licznymi uciążliwościami, takimi jak hałas z podwórka, zagrożenie ze strony złodziei, którzy mogą wejść przez okno, a jeśli przed blokiem rosną drzewa to mieszkanie może być ciemne. Poniżej zwykle znajdują się nieogrzewane piwnice, więc mieszkania na parterze są chłodniejsze od tych na wyższych kondygnacjach. Popularne są za to mieszkania na ostatnich piętrach apartamentowców. Często są one dwukondygnacyjne i posiadają tarasy z pięknym widokiem.

ROZKŁAD POMIESZCZEŃ

Ważną cechą idealnego mieszkania jest jego funkcjonalność. Najkorzystniejsze są pomieszczenia kwadratowe, dają one dużo możliwości aranżacji, są ustawne, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Z kolei wąskie pomieszczenia nawet przy dużej powierzchni mieszkania nie są funkcjonalne i trudno je zaaranżować. Ważna jest również możliwość gospodarowania przestrzenią nieruchomości – połączenie kuchni z pokojem, dwóch mniejszych pokoi w większy salon itp

DOŚWIETLENIE

Dużą rolę przy zakupie nieruchomości nabywcy zwracają na doświetlenie lokalu. Najchętniej wybierane są te mieszkania, w których okna wychodzą na południowy zachód. To pozwala na uzyskanie światła naturalnego przez większość dnia. Ważne jest także dobre naświetlenie pomieszczeń - duże okna, które dają dużo światła. To dlatego ciemne mieszkania długo czekają na swoich nabywców.

PARKING

Kupujący nieruchomość nabywcy zwracają uwagę również na dostępność miejsc parkingowych, i to zarówno tych w garażach podziemnych, jak i przed nieruchomością, żeby nabywcy i ich goście, mieli gdzie parkować. Obok parkingu ważne są również miejsca na rower czy wózek. W większości przypadków miejsca parkingowe są sprzedawane oddzielnie, a ich liczba jest mniejsza od ilości lokali w danym budynku.

ARCHITEKTURA BUDYNKU

Nabywcy kupując nieruchomość oceniają także architekturę budynku. Dotyczy ona zarówno samej bryły budynku, jak i materiałów budowlanych oraz wykończeniowych użytych podczas prac budowlanych. Elementy takie jak stolarka otworowa czy wykończenie elewacji mają na przykład wpływ na docieplenie budynku, a co za tym idzie również na koszty eksploatacji.

Czasy gdy klienci kupowali dziurę w ziemi odeszły bezpowrotnie. Wymagania klientów dotyczących standardów wciąż rosną. Mnogość cech idealnego mieszkania spowodowane jest przede wszystkim tym, że często mieszkanie, które wybieramy jest na całe życie. Dlatego ten wybór jest tak ważny.