Umowa leasingu

Najnowsze Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej wprowadziły wiele zmian. Wśród nich znajduje się m.in. objęcie leasingiem kilku rodzajów kosztów czy jednolity model księgowania. To z kolei wymagało aktualizacji i dostosowania ewidencji umów leasingowych do nowej rzeczywistości prawnej. Mimo wszystko zarządzenie umowami leasingu wciąż potrafi być mocno problematyczne. Jak rozwiązać rodzące się z tego powodu problemy? Istnieje jedno proste rozwiązanie.

Ułatwienie pracy ze specjalnie zaprojektowanym oprogramowaniem dla IFRS 16

Mowa oczywiście o aplikacji przyspieszającej oraz upraszczającej zarządzanie umowami leasingu. Z jej pomocą można niemal automatycznie księgować dokumenty zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (IFRS 16, czyli z ang. International Financial Reporting Standards).

Nie każde oprogramowanie jednak do tego się nadaje. Czym powinna wyróżniać się profesjonalna aplikacja? Przynajmniej kilkoma niezwykle istotnymi funkcjonalnościami. Wśród nich należy wymienić:

– obliczanie aktywów z tytułu prawa do użytkowania (ROU);

– szacowanie zobowiązań z tytułu leasingu;

– obejmowanie przyszłych płatności, odsetek oraz amortyzacji (w zgodzie z MSSF 16);

– wygodny dostęp do danych;

– analiza danych w różnych przekrojach;

– elastyczne modelowanie scenariuszy;

– wspomaganie procesu budżetowania;

– analiza odchyleń;

– integracja MSSF 16 z ERP.

Jeśli program spełnia powyższe standardy, można śmiało uznać, że pomoże w dosłownie każdej sytuacji związanej z zarządzeniem umowami leasingu od początku aż do końca ich obowiązywania. Trudno przecenić możliwość np. uproszczonego obliczania aktywów czy modelowania scenariuszy. To nie tylko kwestia wygody, ale też bezpieczeństwa całej firmy. W ten sposób decyzje podejmowane przez człowieka mają solidne oparcie w danych, a ryzyko popełnienia błędu spada niemal do zera.

Kolejnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest możliwość operowania aplikacją w chmurze lub lokalnie. Dostęp do tylko jednej opcji nie odpowiada na potrzeby nowoczesnych przedsiębiorstw ze względu na zmniejszenie bezpieczeństwa. Zawsze istnieje bowiem ryzyko zniszczenia przechowywanych lokalnie informacji, co skutecznie utrudnia dalszą pracę, a niekiedy nawet uniemożliwia odzyskanie cennych danych.

Dlaczego warto postawić na rozwiązania Incube dla MSSF 16?

Aplikacja spełniająca powyższe wymagania, wszechstronna i intuicyjna w obsłudze jest już dostępna na rynku. To rozwiązanie proponowane przez Incube. Marka należy do Platynowych Partnerów IBM i zyskała ogromne uznanie w zakresie wsparcia procesów finansowych wśród firm działających na trudnym środkowoeuropejskim rynku.

To zasługa przede wszystkim pełnego wsparcia merytorycznego i technicznego. Pracownicy Incube są doskonale zaznajomieni z potrzebami przedsiębiorstw dostosowujących się do wymagań IFRS 16. Zapewniają profesjonalny projekt i wdrożenie aplikacji, a następnie wsparcie i jej administrację.

To dlatego firmy korzystające z aplikacji Incube znacząco umocniły swoją pozycję na rynku poprzez przyspieszenie zarządzania umowami leasingowymi.