Ubezpieczenie samochodu — jak znaleźć ofertę w korzystnej cenie?

Każdy właściciel pojazdu zobligowany jest zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego. Choć zakres ochrony polisy OC regulują przepisy prawa i dlatego w każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym jest taki sam, to produkty poszczególnych firm różnią się między sobą ceną. Dodatkowo część kierowców chce rozszerzyć podstawową ochronę. Jak znaleźć idealną dla siebie ofertę ubezpieczenia samochodu w korzystnej cenie? Podpowiadamy.

Co wpływa na wkładkę OC?

Warto wiedzieć, że cena OC jest uzależniona od kilku czynników, na podstawie których Towarzystwo Ubezpieczeniowe dokonuje oceny ryzyka. Dotyczą one zarówno kierowcy jak i samego samochodu. W przypadku właściciela pojazdu istotny jest jego wiek. Zazwyczaj młodsi użytkownicy muszą liczyć się z tym, że zapłacą za polisę więcej. Tutaj ważny jest również rok uzyskania prawa jazdy. Młody kierowca niezależnie od tego ile ma lat, również musi liczyć się z wyższą składką. Dodatkowo mieszkańcy dużych miast, w których ryzyko kolizji jest znacznie większe, płacą wyższe składki OC niż osoby z małych miejscowości.

Gdzie szukać taniego ubezpieczenia samochodu?

Właściciele pojazdów, którzy chcą znaleźć tanie ubezpieczenie samochodu, mogę skorzystać z porównywarki polis. Narzędzie to pozwala na sprawdzenie ofert wielu ubezpieczycieli. Specjalny kalkulator OC/AC w szybki sposób dokonuje wyceny ubezpieczenia bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy przygotować sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu, a następnie wypełnić krótki formularz. Porównywarka nie tylko przedstawi oferty polis w korzystnej cenie, ale również ich zakres. Dzięki temu możemy dokonać świadomego wyboru ubezpieczenia.

Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?

Osoby którym zależy wyłącznie na podstawowej ochronie, zazwyczaj wybierają obowiązkowe ubezpieczenie OC. W tym przypadku można kierować się jedynie jego ceną, ponieważ w każdej firmie jego zakres jest taki sam, ze względu na to, że jest regulowany ustawowo.

Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby nieco rozszerzyć ochronę swojego pojazdu, warto zwrócić uwagę na bonusy, które oferują firmy ubezpieczeniowe. Wśród nich wyróżnia się na przykład opcję z dodatkiem w postaci bezpośredniej likwidacji szkód, bądź Assistance, czyli pomocy w razie awarii samochodu. Warto również sprawdzić dodatkowe zniżki, na przykład na zakup ubezpieczenia AC. Wybierając pakiet OC/AC należy jednak dokładnie zapoznać się przed jakimi zdarzeniami chroni dana polisa i porównać między sobą produkty poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych.