Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

Jak wymienić zamek w drzwiach wejściowych?

Wymiana zamka w drzwiach wcale nie musi być sporym wyzwaniem. Wymiana zamków Łódź to popularna usługa i warto z niej skorzystać jeśli mamy w planach wymienić zamki w dużej ilości drzwi w naszym domu lub mieszkaniu. Jeśli natomiast mamy w sobie dość motywacji, aby samodzielnie wymienić zamek to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić niewielkim nakładem sił. Procedura jest względnie prosta.

Przeczytaj również artykuł - Poznaj różne rodzaj zamków

Wymiana wkładki

Łatwo zauważyć, że większość nowoczesnych zamków jest skonstruowana w taki sposób, że wystarczy wymienić tylko wkładkę w danym zamku. Wymiana wkładki jest dość prosta, bo nie potrzeba zdejmować drzwi, ani demontować całego systemu zamku. Do tego celu najlepiej użyć śrubokręta krzyżakowego o odpowiednim rozmiarze odpowiadającym rozmiarowi śruby. Za pomocą śrubokręta po wewnętrznej stronie drzwi należy odkręcić znajdującą się tam śrubę – zwykle jest tylko jedna lub największa i charakterystyczna. Później odpowiednio manipulując wkładką, czasem z użyciem odpowiedniej siły należy ją po prostu wyjąć z mechanizmu zamka.

Jeśli już będziemy dysponować wkładką w naszych rękach to teraz wystarczy jedynie sięgnąć po miarkę, aby sprawdzić wymiary posiadanej wkładki. Następnym krokiem jest udanie się do sklepu lub zakup przez internet wkładki o odpowiednim rozmiarze. Jeśli nie mamy pewności co do wymiarów lub tego czy dany model wkładki będzie pasował do naszego zamka to nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby skonsultować tego typu kwestię ze sprzedawcą. Procedura montażu wkładki wygląda równie prosto jak demontaż – po prostu wkładamy ją w puste miejsce i dokręcamy śrubę. Co jeśli wymiana wkładki nie przebiega po naszej myśli? Trzeba przyznać, że wymiana wkładek w starszych modelach zamków jest trochę inna niż w nowszych i niekiedy wymaga to chociaż odrobiny doświadczenia lub przynajmniej wiedzy. Jeśli obawiamy się uszkodzenia wkładki lub zamka to nie pozostaje nic innego jak skorzystać z usług firmy ślusarskiej.

Wymiana całego zamka

Co jeśli jednak zależy nam na całkowitej wymianie zamka, na przykład z powodu uszkodzenia mechanizmu i sama wymiana wkładki nie wystarczy? W takim przypadku zalecane jest wezwanie doświadczonego ślusarza. Próba włamania i uszkodzenie struktury zamka to również powód do tego, aby wezwać specjalistę, który oszacuje to czy wystarczy jedynie wymiana zamka czy może będzie trzeba ponieść dodatkowe koszty związane z zakupem lub naprawą drzwi wejściowych. Tak czy inaczej w tego typu kwestiach nie warto oszczędzać, bo liczy się przede wszystkim nasze bezpieczeństwo.