Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

Kraje europejskie, zjednoczone w Europejskim Urzędzie Policji (EUROPOLU) i w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN), rozpoczęły na początku wakacji kampanię „Stop włamaniom do domów”, której głównym celem jest przypomnienie właścicielom domów i mieszkań o podstawowych zasadach zabezpieczania dobytku. W kampanię włączyły się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, komendy policji oraz miasta i gminy w całej Polsce.

Trwają wakacje, gorący okres urlopów i wyjazdów. Warto pamiętać o tym, aby zabezpieczyć dom i majątek przed przykrą niespodzianką w postaci włamania. Kradzieże z włamaniem nie tylko pociągają za sobą straty materialne, często też wiążą się z utratą poczucia bezpieczeństwa.

Oto najważniejsze policyjne wskazówki:

  • Przed wyjazdem na urlop warto poprosić zaufaną osobę, aby podczas naszej nieobecności trzymała pieczę nad domem/mieszkaniem, zabierała pocztę i ulotki.
  • Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką.
  • Przy każdym wyjściu z domu trzeba pamiętać o zamykaniu drzwi i okien, włączaniu alarmu, a przy dłuższych wyjazdach, również o zakręcaniu zaworów z wodą i gazem.
  • Kosztowności i większe ilości gotówki można bezpiecznie zdeponować w banku.
  • Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.
  • Choć zabezpieczenia mogą się wydawać kosztowne, warto zainwestować w systemy alarmowe, monitoring, rolety antywłamaniowe, atestowane zamki i dobre oświetlenie terenu. W przypadku przykrego zdarzenia, jakim jest włamanie, mogą ocalić dorobek całego życia.

Niespodzianki na urlopie, niech będą tylko same pozytywne!