Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

Sezon motocyklowy w pełni, a sprzyjająca pogoda zachęcają do podróżowania na dwóch kółkach. Niestety pociąga to za sobą również większą liczbę zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów. Prawie zawsze kończą się poważnymi obrażeniami, a często także śmiercią. Apelujemy do kierowców jednośladów o rozwagę, a do pozostałych kierowców, aby spoglądali w lusterka, bo "...motocykle są wszędzie".

Wczoraj około 17.40, dyżurny komisariatu policji w Węgierskiej Górce, otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w Juszczynie. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci z żywieckiej drogówki. Jak wynika z ich ustaleń, 45-latka, kierując fordem, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej 48-latce, która kierowała motocyklem bmw. Jak ustalili policjanci kierujące były trzeźwe i posiadały uprawnienia do kierowania. W wyniku zdarzenia motocyklistka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

Pamiętajmy, że najmniejszy błąd za kierownicą może kosztować życie. Szczególną uwagę powinni zachować motocykliści i rowerzyści, których nie chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, czy karoseria pojazdu. Motocyklista powinien zadbać o właściwy ubiór ze specjalnymi protektorami oraz elementami w intensywnym, dobrze widocznym dla innych kierujących kolorze. Powinien zaopatrzyć się również w dobry kask. Należy zwrócić uwagę na atesty, jakie musi posiadać taki strój.

Podróżując po zmierzchu musimy pamiętać, że ograniczona widoczność, zła nawierzchnia, czy dzikie zwierzęta wychodzące z pobocza na jezdnię, mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby prędkość jazdy była dostosowana do warunków panujących na drodze.

Bezpieczeństwo motocyklistów zależy także w dużej mierze od innych uczestników ruchu. Okres wiosenno-letni charakteryzuje się zwiększoną liczbą motocykli na drogach i o tym z kolei powinni pamiętać podróżujący samochodami. Przypominamy im więc zasadę "Patrz w usterka – motocykle są wszędzie". Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię - motocyklista często nie jest w stanie wykonać takich manewrów hamowania i omijania, jakie można wykonać samochodem. Świadomość taka powinna towarzyszyć każdemu kierowcy.