Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

Apelujemy do seniorów, aby z ostrożnością i rozwagą podchodzili do osób pukających do ich drzwi. Pamiętajmy, że nie każdy, kto składa nam wizytę ma uczciwe zamiary. Dzisiaj w Ślemieniu dwie kobiety, pod pretekstem zbierania starej odzieży, weszły do domu seniora i okradły go.

Dzisiaj około 13.00 w Ślemieniu dwie kobiety pod pretekstem zbierania starej odzieży dla biednych weszły do mieszkania seniora. Gdy ten szukał ubrań, które mógłby im przekazać, one sprawdzały jego mieszkanie. Gdy znalazły pieniądze, szybko wyszły.

Po raz kolejny zwracamy się z apelem do seniorów, aby uważali na to, kogo wpuszczają do domu. Nawet budząca sympatię i życzliwość osoba może okazać się bezdusznym złodziejem i oszustem. W taki sposób starsze osoby pozbywają się często oszczędności swojego życia lub też nieświadomie podpisują niekorzystne dla siebie umowy. Pamiętajmy, że oszuści bez skrupułów wykorzystają ufność i życzliwość starszych osób. Dlatego zawsze kieruj się zasadą: zanim wpuścisz nieznajomego do mieszkania, poproś, by poczekał za drzwiami, a Ty w tym czasie sprawdź jego personalia. Bardzo często oszust podaje się za pracownika gazowni, zakładu energetycznego, administracji, opieki społecznej. Zadzwoń np. do gazowni i zapytaj, czy zlecała kontrolę. Ważne jest przy tym, żebyśmy sami poszukali numeru telefonu do instytucji, w której chcemy sprawdzić nieznajomego. Nie sugerujmy się tym wskazanym przez np. gazownika czy elektryka – po drugiej stronie aparatu też może być oszust. Możemy również zwrócić się o pomoc do sąsiada w sprawdzeniu takiego delikwenta lub skontaktujmy się z najbliższą rodziną i umówmy się na spotkanie w innym terminie. Jeżeli nie jest to przedstawiciel żadnej firmy, a osoba chcąca coś nam sprzedać, czy np. przeprowadzić ankietę lub też podająca inny powód wizyty, jeżeli w domu jesteśmy sami, nigdy nie wpuszczajmy takiej osoby do domu.

Apelujemy do Państwa o rozwagę. Nie podejmujmy pochopnych decyzji, które mogą spowodować utratę znacznych kwot pieniędzy, a często nawet dorobku całego życia. Jeśli mamy wątpliwości z kim rozmawiamy - bądź zostaliśmy postawieni w kłopotliwej sytuacji - zasięgnijmy porady zaufanej osoby. Pamiętajmy, że oszust będzie starał się nas "zagadać". Jeżeli zauważymy, że ktoś chce nas oszukać, natychmiast informujmy policjantów. W ten sposób możemy uchronić siebie i inne osoby przed oszustami, którzy nie mają żadnych skrupułów, by podstępem odebrać nam pieniądze. Apelujemy także do członków rodzin osób starszych, dzieci, wnuczków, a także sąsiadów. Oni również mogą ustrzec swoich najbliższych przed przestępcami. Reagujmy na obce osoby, które dzwonią do drzwi naszych starszych sąsiadów i prowadzą z nimi rozmowy. Opowiedzmy, jak działają oszuści, aby mieć pewność, że mama, babcia czy też starsza sąsiadka będą wiedziały, jak zareagować w takiej sytuacji.