Łodygowice 6 września 2025 Narodowe Czytanie Jana Kochanowskiego z Komendant Izabelą Boczarską

2 min czytania
Łodygowice 6 września 2025 Narodowe Czytanie Jana Kochanowskiego z Komendant Izabelą Boczarską


6 września 2025 Sala Gminnego Ośrodka Kultury w Łodygowicach wypełniła się słowem i muzyką - mieszkańcy usłyszeli renesansowe fraszki, pieśni i treny Jana Kochanowskiego w wyjątkowej, teatralnej oprawie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, służb mundurowych oraz Komendant Powiatowy Policji w Żywcu.

  • Łodygowice: Posłuchaj jak Kochanowski zabrzmiał w sali GOK
  • Zobacz, kto czytał i jak wyglądała sceniczna interpretacja

Łodygowice: Posłuchaj jak Kochanowski zabrzmiał w sali GOK

W sobotę 6 września 2025 r. Gminny Ośrodek Kultury w Łodygowicach stał się miejscem lokalnej odsłony ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Organizatorzy postawili tym razem na Jana Kochanowskiego: w programie znalazły się Fraszki, Pieśni i Treny.

Zobacz, kto czytał i jak wyglądała sceniczna interpretacja

W czytaniu aktywnie uczestniczyli samorządowcy i służby: wicestarosta Powiatu Żywieckiego Stanisław Kucharczyk, Wójt Gminy Łodygowice Tadeusz Karolini oraz przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej. Wydarzenie miało także reprezentacyjny akcent policyjny - w odczytach wzięła udział Komendant Powiatowa Policji w Żywcu podinspektor dr Izabela Boczarska.

Teatralną oprawę i reżyserię przygotował Pan Eugeniusz Jachym. W interpretację utworów włożono duże zaangażowanie i dbałość o promocję czytelnictwa oraz pogłębienie znajomości polskiej literatury wśród uczestników spotkania.

„Sala Gminnego Ośrodka Kultury w Łodygowicach 6 września 2025 roku stała się areną ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Zainicjowane w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przedsięwzięcie ma na celu promocję literatury pięknej i czytelnictwa. Jest też okazją do przypomnienia Polakom klasyki polskiej literatury. W czytaniu wzięła również udział Komendant Powiatowy Policji w Żywcu podinspektor dr Izabela Boczarska.

W poprzednich edycjach Narodowego Czytania publicznie prezentowano m.in. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Zemstę” Aleksandra Fredry, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Tegoroczne skupienie na utworach Kochanowskiego przybliżyło publiczności literackie dziedzictwo renesansu.

„Poezja Jana Kochanowskiego porusza różnorodne tematy – od poważnych i doniosłych po lżejsze i żartobliwe. Opisuje życie dworskie i ziemiańskie, pojawiają się w niej wątki patriotyczne, refleksje moralne, nawiązania antyczne i biblijne. W wierszach odnajdziemy humanistyczną religijność, zachwyt życiem, ale też głęboką zadumę nad przemijaniem i ludzkim losem. Artysta przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego, a jego niezrównane dzieła do dziś pozostają żywe i nadal inspirują.”

Spotkanie w Łodygowicach miało charakter zarówno kulturalny, jak i edukacyjny. Organizatorzy podkreślali, że takie wydarzenia służą promocji czytelnictwa i przypominają o znaczeniu klasyki literatury w życiu lokalnych społeczności. Obecność władz powiatowych, jednostek mundurowych oraz licznych gości potwierdziła zainteresowanie i poparcie dla akcji.

Informacje o kolejnych inicjatywach kulturalnych i terminach wydarzeń w gminie można uzyskać w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach oraz w urzędach powiatowych i gminnych, które wspierały organizację wydarzenia.

Na podst. Policja Żywiec

Autor: krystian