Jubileusz 120 lat PTTK Oddziału Babiogórskiego w Makowie Podhalańskim
120 lat pasji i zaangażowania w ochronę Babiej Góry świętowane w Makowie Podhalańskim. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło miłośników turystyki i historii, którzy wspólnie przypomnieli początki i rozwój jednego z najstarszych oddziałów PTTK.

Maków Podhalański miejscem jubileuszowych obchodów Oddziału Babiogórskiego PTTK

17 maja w Makowskim Centrum Kultury odbyła się niezwykła uroczystość upamiętniająca 120-lecie działalności Oddziału Babiogórskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Spotkanie zgromadziło licznych pasjonatów górskich wędrówek oraz lokalnej historii, którzy wspólnie wracali do początków organizacji i jej wpływu na rozwój turystyki w regionie Babiej Góry.

W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję poznać fascynujące opowieści o pierwszych krokach oddziału, a także wspominać osoby, które przez lata budowały jego tradycję i ducha. Nie zabrakło refleksji nad wyzwaniami związanymi z ochroną unikalnej przyrody Babiej Góry oraz dyskusji na temat dalszego rozwoju turystyki w tym malowniczym zakątku Beskidów.

Historia i teraźniejszość Babiej Góry oraz rola Makowa Podhalańskiego w jubileuszu

Program jubileuszu obejmował prezentacje poświęcone nie tylko historii Oddziału Babiogórskiego, ale także genezie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które stanowiło fundament dla późniejszych działań PTTK. Szczególne miejsce zajęły wykłady dotyczące ewolucji turystyki wokół Babiej Góry oraz bogate dzieje Makowa Podhalańskiego i całej Ziemi Makowskiej.

Obecność Mirosława Dziergasa, Dyrektora Wydziału Turystyki Starostwa Powiatowego w Żywcu, podkreśliła znaczenie współpracy samorządowej na rzecz promocji regionu i ochrony jego walorów przyrodniczych. Jubileusz stał się nie tylko okazją do świętowania, ale również inspiracją do dalszych działań na rzecz rozwoju turystyki zrównoważonej.


Wg inf z: Powiat Żywiecki