Posumowanie akcji „Trzeźwość”
Czy nasze drogi stają się bezpieczniejsze? Ostatnie działania służb mogą na to wskazywać, ale liczby nadal budzą niepokój. Podejmowane wysiłki na rzecz trzeźwości za kierownicą przynoszą rezultaty, jednak wciąż zbyt wielu kierowców lekceważy zasady i stwarza realne zagrożenie na drogach.
  • Akcja „Trzeźwość” - czemu służy i jakie przynosi efekty?
  • Statystyki zatrzymań - ile osób wpadło w policyjne ręce?
  • Apel o rozwagę i bezpieczeństwo - do kogo skierowany?

W miniony dzień, od pierwszych promieni słońca, na drogach całego województwa pojawiło się więcej patroli policji. Ich celem było nie tylko odstraszenie potencjalnych przestępców, ale przede wszystkim wyeliminowanie z ruchu tych, którzy zignorowali najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy. Czyżby nadszedł czas, gdy trzeźwość za kierownicą stanie się dla wszystkich oczywista?

Operacja przeprowadzona przez funkcjonariuszy śląskiej drogówki przyniosła wymierne efekty. Statystyki mówią same za siebie: 50 kierowców w stanie nietrzeźwości oraz 31, którzy mieli w organizmie śladowe ilości alkoholu, usunięto z ruchu drogowego. Dodatkowo, 10 osób prowadziło pojazd, mimo istniejącego zakazu. Te liczby, choć mogą wydawać się mniejsze niż w poprzednich latach, nadal są zbyt wielkie.

W szczególności na terenie Żywca i okolic, policja zanotowała mniejsze, ale wciąż niepokojące liczby. Trzech kierowców było nietrzeźwych, a jeden miał w organizmie alkohol, ale w ilości niepozwalającej na bezpieczne kierowanie pojazdem. To przestroga przed lekkomyślnością i zapomnieniem o odpowiedzialności, jaką niesie za sobą wsiadanie za kółko.

Zachowanie trzeźwości na drodze to fundament bezpieczeństwa - nie tylko własnego, ale także innych uczestników ruchu. Apelujemy do wszystkich: nie dajmy się ponieść chwili i nie ryzykujmy życia dla chwilowej przyjemności. Pamiętajmy o tych, którzy czekają na nas w domu i o tych, z którymi dzielimy drogę.


Na podst. Policja Żywiec