Powiat Żywiecki: ZA NAMI BESKIDZKI JARMARK KARNAWAŁOWY
Zimowe tradycje ożywają w sercu Beskidów! Żywiec świętował karnawał w folkowym stylu, prezentując kunszt lokalnych artystów i smaki regionalnej kuchni. Czy ktoś mógł oprzeć się tej kolorowej feerii?
  • Karnawałowy Jarmark Beskidzki w Żywcu zgromadził tłumy miłośników kultury ludowej.
  • Występy artystyczne zespołów regionalnych oddały hołd bożonarodzeniowym tradycjom.
  • Mieszkańcy i goście biesiadowali przy regionalnych potrawach, celebrując wspólnotę.
  • Władze lokalne i samorządowe wraz z zaproszonymi gośćmi z kraju i partnerskiego powiatu szczycieńskiego zacieśniały więzi kulturalne.

Mieszkańcy Żywca i okolic mieli okazję cieszyć się folklorem i tradycjami beskidzkimi podczas karnawału, który miał miejsce w Miejskim Centrum Kultury. Święto folkloru przyciągnęło nie tylko lokalnych mieszkańców, lecz także gości z daleka, co potwierdza jego rosnącą popularność. Urokliwe dźwięki Orkiestry Dętej z Międzybrodzia Bialskiego czy wirtuozowskie wykonania Heligoniści Ogniska Muzycznego Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy - Wieprz, to tylko niektóre z artystycznych akcentów tego dnia.

Wyjątkową nutę wydarzeniu nadały regionalne wypieki i dania, których próbowali wszyscy odwiedzający jarmark. Koła Gospodyń Wiejskich z Gilowic, Milówki, Soli, Ostrego, Łodygowic i Świnnej zadbali o to, by nikt nie opuścił jarmarku głodny. Stanowiska z ręcznie wykonanymi wyrobami sztuki ludowej przyciągały wzrok i otwierały portfele miłośników tradycyjnego rzemiosła.

Oficjalne otwarcie Jarmarku Karnawałowego było momentem pełnym splendoru. Wśród honorowych gości znaleźli się przedstawiciele samorządów oraz osoby związane z życiem kulturalnym regionu. Adrian Midor, Starosta Żywiecki, Antoni Szlagor, Burmistrz Miasta Żywca, Mirosław Dziergas – Dyrektor Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Żywcu, oraz Marcin Filip, reprezentujący Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, wyrazili swoje wsparcie dla inicjatywy, która od lat wpisuje się w kalendarz żużlowych wydarzeń kulturalnych.

Spotkanie na Jarmarku Beskidzkim było również okazją do pielęgnowania długofalowych relacji międzysamorządowych. Delegacja z Powiatu Szczycieńskiego, z którym Żywiec współpracuje od dwudziestu lat, wzięła udział w rozmowach na temat dalszego rozwoju wymiany kulturowej i młodzieżowej. Wizyta w Żywieckim Szpitalu dopełniła oficjalnego programu.

Podziękowania dla osób zaangażowanych w organizację Jarmarku płyną zewsząd. Szczególne słowa uznania kierowane są pod adresem Marka Regela - Dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, który wraz z zespołem przyczynił się do sukcesu tej imprezy. Ich praca i pasja do kultywowania regionalnych obyczajów sprawiają, że każdy kolejny Jarmark jest równie wyjątkowy.


Na podstawie: Powiat Żywiecki