W miniony poniedziałek, na telefon mieszkańca naszego miasta zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji i poinformował go, że prowadzi akcję i że jest zagrożony. Fałszywy policjant polecił 71- latkowi zebrać jak największą ilość pieniędzy. W trakcie dalszej rozmowy był instruowany, aby gotówkę przekazał policjantowi, który się po nią zgłosi.

Mężczyzna, do którego telefonował fałszywy policjant okazał się bardzo czujny i nie dał się nabrać oszustowi, który aby uwiarygodnić iż jest funkcjonariuszem pokazał mu nawet pistolet. 71- latek nie przekazał pieniędzy, tylko zadzwonił na 112 i powiadomił o sytuacji. Dzięki przekazanym przez niego szczegółowym informacją, policjanci zastosowali blokady i w krótkim czasie zatrzymali oszusta. Okazał się nim być 40-letni mieszkaniec Gliwic, który na swoim koncie ma wiele innych przestępstw. Sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt, po rozpoznaniu sprawy może trafić do więzienia na wiele lat.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy:

• Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
• Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
• Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
• Po rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz o zdarzeniu.
• Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.