Zniżki na ubezpieczenie OC/AC – co warto wiedzieć?

Dla wielu kierowców, w szczególności niedoświadczonych, zakup ubezpieczenia jest niemałym obciążeniem dla domowego budżetu. Firmy ubezpieczeniowe oferują kierowcom atrakcyjne zniżki pozwalające zmniejszyć wysokość składki nawet o kilkaset złotych. Komu przysługują zniżki na OC/AC? Jakie inne czynniki wpływają na ponoszone koszty? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC/AC – ulgi dla odpowiedzialnych kierowców

Polskie prawo nakłada na każdego właściciela pojazdu mechanicznego (samochodu, motocykla, quada, przyczepy itp.) obowiązek corocznego ubezpieczania mienia. Można ograniczyć się do obowiązkowego OC lub poszerzyć ochronę o dodatkowe polisy – AC, assistance, NNW. Wysokość składki za ubezpieczenie OC/AC nie jest stała i zmienia się z każdym rokiem. Co ważne, każdy ubezpieczyciel samodzielnie wylicza wysokość składki, biorąc pod uwagę szereg czynników:

  • wiek, doświadczenie, miejsce zamieszkania i stan cywilny kierowcy;
  • model i markę pojazdu, rok produkcji, pojemność silnika, moc, przebieg.

Na największe wydatki muszą przygotować się niedoświadczeni kierowcy. W listopadzie ubiegłego roku osoby między 18. a 25. rokiem życia płaciły za OC średnio 1315 zł.

Ostrożna jazda popłaca

Składkę na ubezpieczenie OC oraz AC można obniżyć dzięki specjalnym ulgom. Każde towarzystwo klasyfikuje kierowców na podstawie wyrządzonych przez nich szkód. W oparciu o system bonus-malus obliczana jest specjalna ulga na ubezpieczenie. Przeważnie jeden rok bezszkodowej jazdy oznacza 10% rabatu. Zniżki za OC i AC są niezależne od siebie. Przypisane są zawsze do osoby, nie pojazdu.

Kalkulator OC/AC – oblicz swoją składkę bez wychodzenia z domu

Chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie? Nie musisz kontaktować się z agentem. W sieci znajdziesz kalkulator OC/AC – proste w obsłudze, intuicyjne narzędzie stworzone z myślą o kierowcach. Żeby poznać wysokość składki w czołowych towarzystwach, wystarczy jedynie uzupełnić kalkulator o najważniejsze dane.