Czujesz, że przez pandemię ucieka Ci młodość? Sprawdź sposoby na korzystanie z życia podczas pandemii!

To, że pandemia poniesie za sobą negatywne skutki dla naszego zdrowia psychicznego, eksperci przewidywali już na początku pandemii. Okazało się jednak, że najbardziej zagrożonymi stanami depresyjnymi są młodzi ludzie w wieku od 18 do 24 lat. Z jakiego powodu młodzi najbardziej ucierpieli psychicznie z powodu pandemii?

Badania wykazały, że o ile starsze grupy wiekowe ucierpiały psychicznie z powodu strachu przed chorobą COVID-19, problemami finansowymi czy utratą pracy, tak na młodych dorosłych najgorzej wpłynęła izolacja i narzucone ograniczenia. Młodym ludziom w wieku do 18 do 24 lat towarzyszy uczucie utraty najlepszych lat młodości – naczekają na brak możliwości korzystania w pełni z życia. Trudno im się dziwić – osoby po 30. roku życia mogą tylko wyobrazić sobie sytuacje, w której lata licealne oraz okres studiów spędzają zamknięci w domach. Co więc można zrobić aby korzystać z życia mimo obostrzeń i sytuacji panującej na świecie?

Mimo, ze obiekty kulturowe pozostają zamknięte, w wielu wydarzeniach można uczestniczyć online. Wiele gwiazd organizuje koncerty na żywo poprzez social media, festiwale przeniesione są do sieci, a najnowsze filmy obejrzeć można za symboliczną opłatą na platformach kina online. Do takiego wydarzenia można dołączyć z paczką znajomych i połączyć się z nimi za pomocą komunikatora – poczujcie się jak byście przeżywali te wydarzenia wspólnie! Dzisiejsze technologie pozwalają nam być blisko osób, które mieszkają nawet setki kilometrów od nas. Domówki online to także jeden z najnowszych trendów w imprezowaniu!

Kolejną kwestią, za którą młodzi tęsknią a która jest obecnie mocno ograniczona, jest podróżowanie. Z tego też nie trzeba rezygnować! Jak głosi przysłowie, „cudze chwalicie, swego nie znacie” – i właśnie jest najlepszy czas by wziąć sobie to przysłowie do serca! Oczywiście należy pamiętać także o bezpieczeństwie – zamiast hoteli nad morzem wybierać resorty położone na dużej przestrzeni, gdzie ludzie rozproszeni są po całym terenie kurortu i spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Należy także wybierać małe miejscowości nadmorskie zamiast dużych miast, w których będzie przebywało mniej turystów. W naszym kraju też można spędzić wakacje nad polskim morzem All Inclusive, które w niczym nie będą gorsze od tych zagranicznych – należy wybrać jednak obiekt bogaty w atrakcje – Aquapark, maszyny VR, plan animacji i wiele innych.

Realizacja pasji także nie musi być zakończona z powodu pandemii. Miłośnicy fotografii mogą dołączyć do grup i na fora zrzeszające osoby o podobnych zainteresowaniach, pasjonaci sportu oglądać filmy prowadzone przez instruktorów i ćwiczyć przed monitorem, natomiast osoby chcące się doszkolić w dziedzinie programowania – zapisać się na kursy i szkolenia online. W Internecie nie brak jest pomysłów na poszerzanie swoich zainteresowań, a także spotkasz tam mnóstwo osób, które podzielają Twoje pasje!

Jak widać, jeśli dobrze wykorzystamy dostępne możliwości okaże się, że czas panujących obostrzeń wcale nie okaże się zmarnowany. Wręcz przeciwnie – może się okazać, że odnajdziemy swoje pasje, odwiedzimy nowe miejsca, a także poznamy wiele ciekawych osób!