Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

Lockdowny i obostrzenia a nauka języków obcych. Radzimy, jak uczyć się angielskiego w erze COVID‑19

COVID-19 jeszcze przez długi czas będzie dawał nam w kość. Specjaliści i epidemiolodzy, analizując wskaźniki zachorowań, sugerują, że powrót do normalności zajmie niektórym branżom nawet 2‑3 lata. To bardzo długo, ale nie oznacza to, że nasze życie spowalnia. Dotyczy to również nauki języka angielskiego, który jest nam przecież stale potrzebny w pracy, w szkole, podczas czytania książek i oglądania filmów. Oczywiście zamknięcie szkół nie pomaga w zdobywaniu wiedzy, ale na szczęście w tej kwestii na pomoc przychodzi kurs angielskiego online. Jak można się uczyć w ten oto sposób? Oto krótki poradnik.

Gdzie uczyć się angielskiego online?

Pierwsze kroki warto skierować do specjalistów, bowiem dzięki nim mamy pewność, że nauczymy się języka szybko, a efekty widoczne będą już po kilku lekcjach. Dobrze jest szukać szkół sprawdzonych, takich jak na przykład Tutlo. Jest to szkoła, która zupełnie zmieniła styl współczesnego nauczania języków obcych. Idąc śladem najlepszych zachodnich rozwiązań, postawiono tutaj na naukę przez internet ze specjalistami (polscy lektorzy i native speakerzy), którzy dostępni są dla kursantów praktycznie przez cały dzień. Każdy blok zajęć nie przekracza dwudziestu minut. Tak wyliczony czas trwania spotkań oparty jest na badaniach, które potwierdzają, że powyżej tego limitu lekcje stają się coraz mniej efektywne ze względu na spadek koncentracji ucznia. Oczywiście, jeśli czujemy, że potrzebujemy „dużej pigułki” wiedzy, to możemy łączyć bloki ze sobą i poświęcić na naukę jednorazowo na przykład godzinę. Taka elastyczność to tylko jeden z powodów, dla których warto zerknąć na stronę tejże szkoły.

Angielski online za darmo, czy to możliwe?

Uczyć się za darmo możemy samemu. Zdecydowana większość z nas ma dostęp do internetu oraz aplikacji na telefony. Warto zajrzeć na strony uczelni językowych, bowiem wiele z nich daje możliwość skorzystania z darmowych zajęć próbnych lub dodatkowych możliwości, jak zrobienie testu z angielskiego online. Dodatkowo od czasu do czasu umożliwia wzięcie udziału w darmowych zajęciach, organizowanych dla małych grup uczniów w czasie pandemii. To świetny sposób, by nie tylko pozostać w kontakcie z językiem, ale także przekonać się, jaki jest nasz poziom zaawansowania i jak faktycznie wyglądają lekcje w szkole online.

Rozmowy po angielsku online – jak się uczyć

Nauka przez konwersację, przez dialog prowadzony z doświadczoną osobą znającą język angielski, na przykład z native speakerem lub lektorem, to dla wielu z nas bardzo dobry sposób na szybkie przyswajanie słów i zasad gramatycznych. Ucząc się online, warto z naszym partnerem ustalić na początku zajęć, co ma być tematem rozmowy. Czasem nauczyciele zaczynają swobodną konwersację od przywitania, zapytania o pogodę czy ostatnie wydarzenia z życia, a dopiero po takiej rozgrzewce przechodzą do głównego tematu spotkania. Korzystajmy z każdej możliwości rozmowy w języku angielskim. Może to mieć miejsce podczas grania online na konsoli czy rozmowy z kimś na forum. Wysyłając wiadomość na Instagramie do kogoś po angielsku, nagrajmy ją. To pozwoli nam ćwiczyć język, „zdjąć z niego supeł”, bowiem angielski nie jest dla nas językiem ojczystym i na pewno na niejednym słowie, w którym występują głoski niepojawiające się w języku polskim, połamiemy sobie język. Dotyczy to szczególnie takich wyrazów, które bez odpowiedniego akcentowania będą po prostu brzmieć źle lub niezrozumiale. Ćwiczmy, ile się tylko da.

Chociaż lockdown daje się nam we znaki, nie poddawajmy się. Nawiązujmy kontakty, rozmawiajmy z ludźmi, uczmy się języków. Jeszcze będzie pięknie! Powodzenia.