Piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Dla nich zderzenie z samochodem często ma bardzo poważne konsekwencje, nawet przy małych prędkościach pojazdów. Niestety zdarzeń z ich udziałem jest wciąż dużo, a większość z nich ma miejsce na przejściach dla pieszych.

Do kolejnego już w tym roku zdarzenia drogowego z udziałem pieszego, doszło 21 grudnia, w Żywcu na drodze wojewódzkiej 946. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący bmw 38-letni mieszkaniec powiatu bielskiego, potrącił 67-latka, który wyszedł na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód. Pieszy z obrażeniami ciała trafił do szpitala, gdzie pomimo wysiłków lekarzy zmarł. Kierowca bmw był trzeźwy i posiadał uprawnienia do kierowania. Śledczy, w toku prowadzanego postępowania, będą ustalać szczegółowe okoliczności i przyczyny tego tragicznego zdarzenia.

Okres zimowy charakteryzuje się trudnymi warunkami na drodze. Mokra czy śliska jezdnia wpływa na wydłużenie drogi hamowania pojazdu, a szybciej zapadający zmrok powoduje, że zauważenie pieszego przez kierowcę jest utrudnione,dlatego jedyną słuszną wskazówką jest dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków. Bardzo duży wpływ na swoje bezpieczeństwo mają również piesi, przede wszystkim poprzez obserwowanie pojazdów w trakcie poruszania się po drodze (szczególnie w przypadku przechodzenia przez jezdnię), jak również zakładanie elementów odblaskowych, o co po raz kolejny apelujemy.

Element odblaskowy to szansa dla kierowcy, który wcześniej nas dostrzeże i będzie miał więcej czasu na podjęcie właściwej reakcji. To z kolei może nas ustrzec przed wypadkiem drogowym. Pamiętajmy, za bezpieczeństwo w ruchu drogowym odpowiada każdy jego uczestnik. Zarówno kierowca, jak i pieszy zobowiązani są do ostrożności i uwagi na drodze. Tylko właściwa relacja "kierujący – pieszy" i wzajemna dbałość o drugiego uczestnika ruchu drogowego jest podstawą bezpieczeństwa na drodze.