Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

RUSZYŁA BUDOWA OBWODNICY WĘGIERSKIEJ GÓRKI

 

25 czerwca 2020 r. w okolicy węzła Przybędza odbyło się uroczyste wbicie łopaty pod budowę 8,5 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 Przybędza - Milówka (obejście Węgierskiej Górki). Umowa na projekt i realizację tego odcinka została podpisana 10 października 2019 r. Natomiast zakończenie prac planowane jest na sierpień 2023 r.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rządu, samorządu powiatowego i gminnego, a także przedstawiciele wykonawcy. Powiat Żywiecki reprezentował Starosta Andrzej Kalata.

„Dzięki staraniom obecnego rządu w realizacji znalazł się odcinek S1 Przybędza – Milówka, stanowiący obejście Węgierskiej Górki. Dzięki budowie tej trasy zniknie wąskie gardło w ciągu drogi ekspresowej S1 od Bielska-Białej w kierunku granicy państwa. Inwestycja pozwoli rozładować ruch tranzytowy, który jest szczególnie uciążliwy dla mieszkańców Węgierskiej Górki i okolic – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zgodnie z projektem droga będzie posiadała dwa tunele o długości 830 m. i 1000m. oraz dwa typy przekroju: Jednojezdniowy o długości 3,7 km na odcinku przed i za tunelami, wyposażony w jedną jezdnię z dwoma pasami w każdym kierunku oraz dwujezdniowy o długości 4,8 km, na odcinku tunelowym oraz miedzy tunelami, wyposażony w dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Budowa obwodnicy Węgierskiej Górki jest jednym z kluczowych przedsięwzięć rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, która zapewni bezpośrednie i szybkie połączenie na trasie Bielsko-Biała - granica polsko-słowacka.Artykuły promocyjne

Powiat Żywiec: RUSZYŁA BUDOWA OBWODNICY WĘGIERSKIEJ GÓRKI