Wybieramy lampy do kuchni

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu – w wielu mieszkaniach pełni jednocześnie funkcję jadalni. Często jest to więc pomieszczenie, w którym przygotowujemy i spożywamy posiłki, a czasami wykonujemy także inne czynności gospodarcze. Ważne jest więc dobranie oświetlenia, które nie tylko zapewni dobrą widoczność przy pracy, ale także nada wnętrzu przyjemnego charakteru. Podpowiadamy, jak osiągnąć taki efekt.

Lampy do kuchni z jadalnią

Zaczniemy od stosunkowo prostej sytuacji – chcemy urządzić dużą kuchnię pełniącą zarazem funkcję jadalni. To częsta sytuacja, zwłaszcza w mieszkaniach w blokach czy kamienicach. Musimy zatem zadbać o to, by oświetlić zarówno przestrzeń roboczą, jak i jadalną. W zależności od wielkości kuchni trzeba więc pomyśleć o jednej lub kilku lampach sufitowych. Blat i część roboczą można też oświetlić oczkami lub listwami świetlnymi zamontowanymi pod szafkami, zapewniającymi dobre światło do czynności takich jak krojenie czy obieranie warzyw. Z kolei do oświetlenia stołu jadalnego często wykorzystywane są wiszące dość nisko lampy sufitowe lub kinkiety.

Lampy do kuchni powinny być wykonane z materiałów łatwych w czyszczeniu – unosząca się w powietrzu para wodna, a czasem dym mogą zostawiać osad na kloszach i abażurach.

Lampy do kuchni w otwartej przestrzeni.

W dużych, otwartych przestrzeniach kuchnia często jest połączona z jadalnią i salonem, a jej obszar jest wydzielony zwykle np. stołem typu barowego. Taka aranżacja powiększa optycznie przestrzeń i ułatwia domownikom komunikację, ale utrudnia wybór lamp do kuchni. Kuchnia jest wtedy właściwie częścią salonu, a więc jej wygląd jest jeszcze ważniejszy, niż zwykle.

W takiej przestrzeni dobrze sprawdza się oświetlanie stosunkowo niewielkich fragmentów kuchni nisko zawieszonymi lampami, co zwłaszcza wieczorem pozwala bardziej oddzielić ja od salonu. W czasie przyjmowania gości można ograniczyć świetlenie tej części, jednocześnie zapewniając sobie wygodny dostęp do lodówki czy szafki, w której trzymamy poczęstunek. Podobnie jak w innych kuchniach, dobrze sprawdzają się punkty świetlne zamocowane pod szafkami.

Lampy do kuchni tego typu można też dobierać tak, by wizualnie łączyły ją z salonem – na przykład nad barem można zawiesić ozdobne, nisko wiszące lampy, dobrze oświetlające blat, a przy okazji odwracające uwagę od reszty kuchni.

Lampy do kuchni w kawalerce

Najtrudniejsze w aranżacji są najmniejsze mieszkania. Kawalerki często składają się z jednego pokoju i dużej, wielofunkcyjnej kuchni połączonej z salonem. Zdarza się, że nie ma w nich nawet przedpokoju. Z jednej strony jest to korzystne, bo uzyskuje się odrobinę przestrzeni, z drugiej – rozdzielenie poszczególnych części mieszkania jest praktycznie niemożliwe.

Lampy do kuchni w takich kawalerkach w praktyce często są wspólne z oświetleniem reszty mieszkania – warto więc zadbać o to, by dostarczały odpowiedniej ilości światła do całego wnętrza i właściwie kształtowały jego charakter. Poszukiwanie oświetlenia można zacząć np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/16-lampy-do-kuchni. Projektując oświetlenie kuchni w kawalerce warto pamiętać, że podział na lampy do kuchni i innych pomieszczeń jest umowny, czasami sprawdzi się więc oświetlenie, które zaprojektowano z myślą o innym zastosowaniu. Pamiętajmy też, że odpowiednim oświetleniem można sprawić, że mieszkanie wydaje się większe. Dlatego szczególnie w kawalerkach i małych mieszkaniach warto świadomie dobierać lampy do kuchni czy salonu. W kawalerkach dobrze się sprawdzą punkty świetlne czy listwy, warto za to unikać zbyt wielkich lamp – zajmują dużo miejsca, a do tego przytłaczają pomieszczenie.