W Żywcu, podobnie jak w innych miastach na śląsku, działa specjalna grupa "SPEED". Jej głównym zadaniem jest zwalczanie niebezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Grupę tworzą policjanci z dużym doświadczeniem oraz szerokim wyszkoleniem z zakresu ruchu drogowego.

Żywiecka grupa „Speed” działa od października ubiegłego roku. Tworzy ją czterech policjantów z wydziału ruchu drogowego żywieckiej komendy policji. Są to policjanci z dużym doświadczeniem oraz szerokim wyszkoleniem z zakresu ruchu drogowego. Policjanci są aktywni zarówno na terenie miasta, jak i powiatu.

Tylko od października ur. mundurowi skontrolowali blisko 250 pojazdów ujawniając różne wykroczenia oraz przestępstwa. Namierzyli 189 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. Czterech z nich straciło swoje prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Podczas ostatniej służby grupy „Speed” swoje uprawnienia do kierowania stracił 38-latek z Łodzi, który w obszarze zabudowanym, w Jeleśni na ul. Orawskiej, pędził bmw 111 km/h.