Żywiecka Biblioteka Samorządowa Filia nr 2 w Żywcu - kontakt, godziny, informacje

5 min czytania
Żywiecka Biblioteka Samorządowa Filia nr 2 w Żywcu - kontakt, godziny, informacje

Filia nr 2 (Sporysz) to jedna z trzech placówek Żywieckiej Biblioteki Samorządowej, mieści się w budynku Klubu Miejskiego Centrum Kultury „Śrubka” przy ul. Grunwaldzkiej 13. W filii można wypożyczać zbiory, rezerwować książki telefonicznie oraz korzystać z katalogu on-line Libra Net, który pokazuje zasoby Biblioteki Głównej i filii. Poniżej praktyczne informacje, które przydadzą się mieszkańcom planującym wizytę lub rezerwację.

Najważniejsze sprawy

  • Chcę wypożyczyć książkę w Sporyszu — odwiedź filię w godzinach jej pracy lub zadzwoń, by potwierdzić dostępność.
  • Chcę zarezerwować książkę do odbioru w filii — rezerwacje są realizowane telefonicznie; odbiór w wybranej lokalizacji.
  • Chcę sprawdzić, czy biblioteka ma dany tytuł — skorzystaj z katalogu on-line (Libra Net) i dla Filia nr 2 potwierdź dostęp telefonicznie.
  • Mam problemy z poruszaniem się — filia mieści się na piętrze i wymaga pokonania kilkunastu schodów (brak udogodnień dla wózków).
  • Chcę skorzystać z czytelni lub wypożyczalni specjalistycznej — informacje i zbiory (np. wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia popularnonaukowa) dostępne są w Bibliotece Głównej przy ul. Kościuszki 5.
  • Chcę zostawić lub znaleźć książkę bez formalności — sprawdź możliwość korzystania z bookcrossingu organizowanego przez bibliotekę.
  • Chcę wziąć udział w wystawie lub spotkaniu autorskim — biblioteka organizuje wydarzenia i udostępnia Salę Wystaw; harmonogramy są publikowane przez bibliotekę.

Lokalizacja

  • Adres: ul. Grunwaldzka 13, 34-300 Żywiec.
  • Filia znajduje się w budynku Klubu Miejskiego Centrum Kultury „Śrubka”; lokal biblioteki mieści się na piętrze — wejście główne i boczne prowadzą do budynku, jednak aby dostać się do pomieszczenia filii należy pokonać kilkanaście schodów.
  • Dostępność: brak udogodnień dla osób poruszających się na wózkach (brak dostępu bez barier wewnątrz filii).

Kontakt

  • Telefon filii: 33 475 13 52.
  • E-mail filii: [email protected].
  • Centrala biblioteki (w razie potrzeby kontaktu z siedzibą główną): tel. 33 475 13 50, 33 475 13 51; e-mail: [email protected].
  • Inne przydatne telefony w sieci biblioteki (Biblioteka Główna, poszczególne działy):
    • Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży: 33 475 13 90, 33 475 13 91
    • Wypożyczalnia Popularnonaukowa z Czytelnią: 33 475 13 89
    • Oddział dla Dzieci: 33 475 13 82, 33 475 13 83
    • Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów: 33 475 13 86

Godziny otwarcia

  • Filia nr 2 (ul. Grunwaldzka 13): poniedziałek–środa 10:00–18:00; czwartek–piątek 8:00–16:00.
  • Biblioteka Główna (ul. Kościuszki 5) — dla porównania i usług dostępnych w głównej siedzibie: poniedziałek–środa 10:00–18:00; czwartek–piątek 8:00–16:00; sobota 8:00–16:00 (sobotnia obsługa centrali obowiązuje od 03.01.2026).

Zakres usług i dostępne oddziały (co mogę załatwić)

  • Filia nr 2 (Sporysz) — obsługa lokalna czytelników: wypożyczanie zbiorów zgodnie z ofertą filii; przy rezerwacjach i potwierdzeniu dostępności proszą o kontakt telefoniczny.
  • Wypożyczalnia dla Młodzieży i Dorosłych (Biblioteka Główna, parter) — wypożyczanie książek dla młodzieży i dorosłych; dostęp bez barier od bocznego wejścia.
  • Oddział dla Dzieci (Biblioteka Główna, I piętro) — zbiory i wypożyczenia dla dzieci.
  • Wypożyczalnia Popularnonaukowa z Czytelnią (Biblioteka Główna, I piętro) — literatura popularnonaukowa, czasopisma, zbiory obcojęzyczne i lektury szkolne; korzystanie na miejscu i wypożyczenia zgodnie z zasadami biblioteki.
  • Informatorium (Biblioteka Główna, parter) — punkt udzielający informacji bibliotecznych i pomagający w wyszukiwaniu materiałów.
  • Sala Wystaw (Biblioteka Główna) — miejsce organizacji wystaw fotograficznych i tematycznych.
  • Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów — kontakt w sprawie zasobów bibliotecznych.
  • Katalog on-line (Libra Net) — przeszukiwanie zbiorów Biblioteki Głównej i filii (Zabłocie i Sporysz).
  • Rezerwacje książek — obecnie realizowane telefonicznie; można rezerwować i odbierać książki w wskazanej lokalizacji. Prace nad pełną rezerwacją przez Internet trwają.
  • Organizacja wydarzeń kulturalnych — biblioteka organizuje spotkania autorskie, Salony Poezji, wystawy i inne wydarzenia; w bibliotece działa także bookcrossing (bezpłatna wymiana książek).

Procedury (jak załatwić sprawę)

  • Rezerwacja i potwierdzenie dostępności: zarezerwować książkę można telefonicznie; katalog on-line (Libra Net) pokazuje, w której placówce znajduje się dany egzemplarz. W przypadku Filia nr 2 proszą o potwierdzenie dostępności tytułu telefonicznie.
  • Umawianie wizyty: nie ma ogólnego wymogu umawiania wizyty; w przypadku rezerwacji lub potwierdzenia dostępności konkretnego tytułu warto zadzwonić przed przyjazdem.
  • Co zabrać: przy rejestracji czytelnika biblioteka standardowo prosi o dokument tożsamości (szczegóły należy ustalić telefonicznie z placówką).
  • Opłaty i szczegółowe zasady wypożyczeń: informacje o ewentualnych opłatach, karach za przetrzymanie, limitach i terminach wypożyczeń należy ustalić bezpośrednio w placówce lub centrali biblioteki.

Rejestracja online i katalog

  • Libra Net — nowa wersja katalogu on-line umożliwia przeszukiwanie zasobów Biblioteki Głównej i filii (w tym filii Sporysz).
  • Obecne możliwości online: wyszukiwanie zbiorów przez katalog on-line; rezerwacje przez Internet są w trakcie wdrażania. Na razie rezerwacje realizowane są telefonicznie i odbierane w wybranej lokalizacji.

Wizyta — praktyczne wskazówki

  • Filia nr 2 jest na piętrze w budynku Klubu „Śrubka” — przygotuj się na pokonanie kilkunastu schodów; brak udogodnień dla osób na wózkach.
  • Jeśli chcesz odebrać zarezerwowaną książkę lub zweryfikować dostępność konkretnego tytułu — zadzwoń wcześniej na 33 475 13 52.
  • Do korzystania z niektórych usług biblioteki głównej (czytelnia popularnonaukowa, oddział dla dzieci) trzeba udać się do siedziby głównej przy ul. Kościuszki 5.
  • Bookcrossing — możliwość bezpłatnej wymiany książek; szczegóły dostępne w ofercie biblioteki.

FAQ

  1. Gdzie znajduje się Filia nr 2 i jak do niej trafić?
  • Filia nr 2 mieści się w Klubie Miejskim Centrum Kultury „Śrubka” przy ul. Grunwaldzkiej 13 w Żywcu; lokal jest na piętrze i wejście wymaga pokonania schodów.
  1. Jakie są godziny otwarcia Filii nr 2?
  • Poniedziałek–środa 10:00–18:00; czwartek–piątek 8:00–16:00.
  1. Jak mogę zarezerwować książkę do odbioru w filii?
  • Rezerwacje realizowane są telefonicznie; po rezerwacji książkę odbiera się w wybranej lokalizacji. W katalogu on-line można sprawdzić, gdzie znajduje się egzemplarz.
  1. Czy mogę zarezerwować książkę przez internet?
  • Katalog Libra Net umożliwia przeszukiwanie zbiorów; pełna funkcja rezerwacji przez Internet jest w trakcie wdrażania. Na razie rezerwacje wykonuje się telefonicznie.
  1. Czy filia jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach?
  • Nie — lokal filii znajduje się na piętrze i wejście do niego wymaga pokonania kilkunastu schodów; filia nie posiada udogodnień dla wózków.
  1. Z kim się skontaktować, jeśli chcę potwierdzić dostępność książki w Sporyszu?
  • Proszę dzwonić do Filii nr 2: 33 475 13 52. Można też sprawdzić katalog on-line Libra Net i następnie potwierdzić telefonicznie.
  1. Gdzie szukać literatury popularnonaukowej i czytelni?
  • Czytelnia i Wypożyczalnia Popularnonaukowa znajdują się w Bibliotece Głównej (ul. Kościuszki 5, I piętro).

Materiał źródłowy stanowiła strona biblioteka.zywiec.pl. Dane mogą się zmieniać; pamiętaj, warto sprawdzić je na oficjalnej stronie.

Autor: redakcja zywieconline