Ergonomiczną łazienkę tworzą nie tylko modne płytki i designerska armatura. W takim wnętrzu wszystko jest na swoim miejscu, a korzystanie z poszczególnych elementów nie wymaga wysiłku. Nie musisz rezygnować z estetyki, aby uzyskać oczekiwany efekt. Sprawdzamy, jak stworzyć funkcjonalną łazienkę, która będzie nie tylko ładna, ale i wygodna w użytkowaniu.
Od czego zacząć projektowanie ergonomicznej łazienki?
Coraz więcej osób zwraca uwagę na ergonomię wnętrz, czyli sposób urządzenia przestrzeni, który sprzyja wygodzie i bezpieczeństwu. Nie należy jej pomijać, chyba że projektujesz pomieszczenie, z którego nie planujesz korzystać. Stworzenie wygodnego wnętrza wymaga jedynie odrobiny intuicji i kilku pomiarów.
Zanim kupisz wyposażenie, zastanów się, kto będzie z niego korzystać. Inaczej wygląda projekt łazienki dla singla, a inaczej dla rodziny z dziećmi czy osoby starszej. Najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. Zacznij od rozdzielenia pomieszczenia na strefę umywalki, toalety i kąpieli – pamiętaj, że każda powinna zapewniać swobodę ruchu.
Kluczowa dla wygody użytkowania jest też wysokość montażu poszczególnych elementów. Umywalka powinna znajdować się około 85–90 cm od podłogi, toaleta: 40–45 cm, a lustro na wysokości wzroku osoby dorosłej. Między urządzeniami warto zachować odstępy – co najmniej 20 cm po bokach toalety, 70 cm wolnej przestrzeni przed umywalką czy wanną. Dzięki temu poruszanie się po łazience będzie wygodne, nawet w pomieszczeniu o niewielkim metrażu.
Nawet mała łazienka może być komfortowa i efektowna, jeśli odpowiednio ją zaprojektujesz
Rozwiązania dla wygody i bezpieczeństwa w łazience
Odpowiednie wyposażenie również ma znaczenie. Wygodna bateria umywalkowa powinna mieć prosty uchwyt, aby każdy domownik z łatwością obsłużył ją nawet mokrymi rękami. Dobrze sprawdzają się modele jednouchwytowe lub bezdotykowe. W strefie prysznicowej warto zamontować termostat, który zapobiega nagłym zmianom temperatury wody.
W ergonomicznej łazience nawet najmniejszy przedmiot ma swoje miejsce – kosmetyki, ręczniki, detergenty nie są rozrzucone w nieładzie. Szafki powinny być zamykane, łatwo dostępne i dopasowane do wzrostu użytkowników. Jeśli w domu mieszkają dzieci, koniecznie pamiętaj o ogranicznikach otwierania.
Równie ważne jest bezpieczeństwo osób starszych. Maty antypoślizgowe, uchwyty przy toalecie i stołek pod prysznicem mogą zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom. Warto zastosować światło punktowe przy lustrze i strefie prysznica, które nie będzie razić, ale dobrze doświetli przestrzeń. Niezbędne w ergonomicznej łazience wyposażenie, ceramikę i armaturę znajdziesz w salonie łazienek Banyo.
W urządzeniu funkcjonalnego pomieszczenia pomogą Ci doradcy z salonu łazienek Banyo
Jak urządzić funkcjonalną łazienkę w małym mieszkaniu?
Mała przestrzeń nie jest trudna do urządzenia, ale z pewnością wymaga większej kreatywności. Dobrym rozwiązaniem są meble na wymiar i sprzęty wielofunkcyjne np. pralko-suszarka czy szafka z umywalką i miejscem na kosz na pranie.
Warto zaprojektować aranżację w jasnych kolorach, które optycznie powiększają przestrzeń oraz uwzględnić w projekcie duże lustro lub szafkę z lustrem na ścianie. Zamiast klasycznej wanny, lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa typu walk-in, która nie ma brodzika, więc nada łazience lekkości i nie zabierze cennej przestrzeni.
Półki powinny wisieć na wysokości oczu, zwłaszcza te z kosmetykami i przyrządami codziennego użytku. Warto też używać organizerów do szuflad, które zapobiegną chaosowi i ułatwia odnalezienie wszystkiego, czego będziesz potrzebować. Podpowiadamy, że chociaż podczas projektowania wnętrza mogą przychodzić Ci do głowy najbardziej fantazyjne pomysły, na etapie realizacji docenisz wybór prostych, sprawdzonych rozwiązań.