Ile prądu zużywa pompa ciepła i czy to urządzenie jest naprawdę energooszczędne?

Poszukiwanie alternatywnych systemów ogrzewania to trend, który ma coraz więcej zwolenników. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, ile prądu zużywa to urządzenie i czy rzeczywiście można je uznać za energooszczędne.

Pompa ciepła – jedno z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych

Pompy ciepła przenoszą energię cieplną z dolnego źródła (gruntu, wody lub powietrza) i oddają ją do górnego źródła, czyli systemu grzewczego w budynku. Te nowoczesne i ekologiczne urządzenia uznawane są za jedne z najbardziej efektywnych i doskonale nadają się do ogrzewania domu jednorodzinnego przez cały rok. Zużywają niewiele prądu, w zamian produkując ogromne ilości energii cieplnej.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile dokładnie prądu zużywa pompa i dlaczego uznawana jest za urządzenie przyjazne dla środowiska i domowego budżetu, w tym artykule znajdziesz szczegółowe wyliczenia. Przeczytasz też o firmie, która produkuje jedne z najbardziej energooszczędnych pomp ciepła na świecie.

Ile prądu potrzebuje pompa ciepła, żeby wyprodukować 1 kWh energii cieplnej?

Pytanie o to, ile prądu zużywa pompa, jest jednym z pierwszych, jakie zadają przyszli inwestorzy. Odpowiedź pozytywnie zaskakuje!

Nowoczesne jednostki są bardzo przyjazne dla środowiska i mają wysoki COP (Coefficient of Performance). Parametr COP opisuje stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości zużytego prądu. Pod tym względem pompy ciepła nie mają sobie równych.

Współczesne pompy produkowane przez najlepsze firmy osiągają COP na poziomie 4, a nawet 5. Realne zużycie prądu przekłada się więc na 4- lub 5-krotnie większą ilość wyprodukowanej energii cieplnej. Na przykład nowoczesna pompa ciepła marki Stiebel Eltron o współczynniku COP = 4 produkuje 4 kWh energii cieplnej, pobierając przy tym zaledwie 1 kWh prądu.

Niekiedy pobór energii opisywany jest jako sprawność energetyczna i wyrażany w stosunku procentowym. W takim przypadku pompa o COP = 4 osiąga sprawność energetyczną na poziomie 400%. To naprawdę świetny wynik, który pozwala na efektywne ogrzewanie dużego domu jednorodzinnego przez cały rok.

Ile prądu zużywa pompa, żeby ogrzać dom jednorodzinny?

Żeby odpowiedzieć na pytanie o zużycie prądu dla konkretnej lokalizacji, należy przyjrzeć się kwestii zapotrzebowania energetycznego budynku, wyrażonego w kilowatogodzinach (kWh). Ilość energii potrzebna do ogrzania domu zależy m.in. od jakości izolacji termicznej, zorientowania na strony świata, a także od technologii wykorzystanej do budowy.

Przeciętnie zakłada się, że zapotrzebowanie na energię cieplną budynku wynosi:

  • 15 kWh/m2 – w domach pasywnych;
  • 70 kWh/m2 – w domach o podwyższonym standardzie energetycznym;
  • 120 kWh/m2 – w domach współczesnych ze szczelną termoizolacją.

Przykładowe koszty ogrzewania pompą ciepła dla domu jednorodzinnego 120 m2

Jeżeli dom jednorodzinny o powierzchni 120 m2 został wybudowany w stosunkowo nowej technologii i ma dobrą izolację cieplną, jego zapotrzebowanie na ciepło może wynosić ok. 70 kWh/m2.

Poniżej znajdziesz przykładowe obliczenia dla takiego budynku:

  • Do ogrzania domu 120 m2 przez cały rok potrzeba 8400 kWh energii cieplnej (120 m2 * 70 kWh/m2).
  • Mocna pompa ciepła Stiebel Eltron (COP = 4) produkuje 4 kWh energii cieplnej, zużywając przy tym zaledwie 1 kWh prądu.
  • Uśrednione, roczne zużycie prądu przez pompę to 2100 kWh.
  • Przy cenie 1,15 zł/1 kWh roczny koszt ogrzewania pompą wynosi ok. 2500 zł.

Porównanie pomp ciepła z tradycyjnymi systemami ogrzewania, takimi jak gazowe kotły kondensacyjne czy ogrzewanie energetyczne, wypada zdecydowanie na korzyść pompy. Wniosek jest oczywisty – zarówno pod względem efektywności energetycznej, jak i wydatków na energię elektryczną, pompy ciepła są doskonałym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych.

Czy każda pompa ciepła jest energooszczędna?

Chociaż pompy ciepła są reklamowane jako ekologiczne i energooszczędne, warto pamiętać, że nie każdy model ma te same parametry. Wybierając podzespoły domowego systemu grzewczego, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale też na jakość. Dlatego też warto wybrać urządzenie od znanego i cenionego producenta.

Nowoczesne pompy ciepła marki Stiebel Eltron spełniają wymagania inwestorów w całej Europie. Wyróżniają się wysoką jakością, niezawodnością i wysokimi współczynnikami COP. Dzięki temu mogą wydajnie ogrzewać domy jedno- i wielorodzinne, a także służyć za urządzenia do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Zapoznaj się z ofertą pomp ciepła Stiebel Eltron – firmy, która łączy innowacyjność z efektywnością i dostarcza rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej rodziny. W ten sposób zadbasz o komfortowy system ogrzewania i zaoszczędzisz na rachunkach za prąd.