Jak wygląda praca w banku? Jak dostać pracę w banku?

Poszukiwanie dobrej pracy to wyzwanie, z którym mierzy się coraz więcej osób. W dobie rosnącej inflacji lepsza praca z wyższą pensją to absolutna podstawa, a stanowisko w banku wydaje się być jednym z najbardziej stabilnych.

Na jakie stanowisko można aplikować w banku?

W banku niemal każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli nie masz problemu z liczeniem, a także lubisz pracę z klientem, możesz szybko zdobyć zatrudnienie jako doradca. Dokładniej, na pytanie jak zostać opiekunem klienta w banku odpowiada blog 4banki.pl, poruszone zostały tam również kwestie wykształcenia i kompetencji. Praca z klientem to rozwiązywanie bieżących problemów, ale także liczenie – wiele banków posiada swój kantor walutowy, gdzie główne zajęcie polega na wymianie pieniędzy.
Równie ważne są stanowiska analityczne, niewymagające częstego kontaktu z klientem. Praca analityka finansowego czy specjalisty ds. oceny ryzyka wymaga co prawda pewnych umiejętności, ale wiele osób wykonuje ten zawód po specjalnym przeszkoleniu w banku.
Warto pamiętać, że banki, jak wszystkie firmy, potrzebują także informatyków i specjalistów od PR i marketingu, dlatego warto śledzić na bieżąco wszystkie oferty.

Jak wygląda codzienna praca w banku?

Praca w banku może wyglądać różnie i jej specyfika oraz godziny, w których jesteśmy w placówce, zależą w dużej mierze od stanowiska. Szacuje się jednak, że w wielu bankach warunki dla pracowników są raczej dobrze. Zależnie od konkretnej firmy, dostępne są różne benefity oraz podwyżki i premie. Większość dużych korporacji proponuje co prawda umowy na czas określony, które przedłużane są wiele razy, jednak istnieją również firmy oferujące bardziej stabilne warunki. Podstawową cechą pracy w banku, jest przebywanie w placówce, zwłaszcza w przypadku kontaktu z klientem. Raczej preferowane są także stałe godziny i zgodne z kodeksem pracy przerwy. W trakcie codziennej pracy w banku możesz spodziewać się częstych spotkań z szefostwem i różnych szkoleń. Część firm oferuje także spotkania integracje i wyjazdy firmowe.

Jakie kompetencje trzeba mieć, żeby pracować w banku?

Praca w banku może wydawać się idealnym zajęciem dla osób po Ekonomii czy Bankowości, jednak prawą jest, że wiele placówek przyjmuje do pracy także absolwentów innych kierunków. Warunkiem jest umiejętność analitycznego myślenia i zdolności matematyczne. Ponieważ jednak obecnie wszystkie obliczenia wykonywane są na specjalnych systemach, ważniejsze są właśnie takie cechy jak dobra organizacja pracy i ogólne uporządkowanie. Może się zdarzyć, że przed przyjęciem do pracy będziesz poproszony o przygotowanie specjalnych zadań lub przepytany na przykład z zagadnień prawa bankowego, jednak w większości przypadków banki robią szkolenia, które przygotowują do dalszej pracy. Oczywiście w pracy z klientem liczyć się będą także dobra aparycja i umiejętność poprawnego wysławiania się, a zwłaszcza dobra dykcja. Większości rzeczy da się jednak nauczyć na bieżąco, a placówki bankowe oferują dobre szkolenia dla pracowników, podczas których poszerzysz swoją dotychczasową wiedzę i zdobędziesz nowe umiejętności.