Środki zaskarżenia w sprawie karnej

To, że podczas rozprawy w Sądzie I instancji zapadło konkretne rozstrzygnięcie, nie oznacza, że jest ono ostateczne. Prawo karne przewiduje kilka możliwych postępowań. Są nimi: apelacja, zażalenie oraz sprzeciw. Każdy oskarżony, który został skazany ma prawo do wniesienia odwołania czyli apelacji do Sądu II instancji. W napisaniu takiej apelacji niezbędna jest pomoc doświadczonego adwokata jak: https://www.jkmiw.pl/sprawy-karne/. W piśmie tym obrońca lub sam oskarżony powinien wskazać jakie uchybienia dokonał Sąd I instancji wraz z ich uzasadnieniem. 

Zażalenie natomiast przysługuje jedynie w przypadku niektórych postanowień i zarządzeń sądu. Istnieje także możliwość wniesienia sprzeciwu i może on dotyczyć zarówno wydanego przez sąd postanowienia lub zarządzenia, a także samego wyroku nakazowego.

Posiadanie doświadczonego adwokata daje nam większą szansę na zrozumienie możliwych rozwiązań oraz skorzystanie z praw, o których możemy nie mieć pojęcia.

Nadzwyczajne środki zaskarżenia

Do nadzwyczajnych środków postępowania należą kasacja oraz wznowienie. Są to dość niepopularne metody, jednak dopuszczone i używane w szczególnych przypadkach.

Kasacja

Przysługuje stronie od prawomocnego wyroku sądu odwoławczego, który kończy postępowanie. Do każdego prawomocnego orzeczenia sądu kasację mogą wnieść Prokurator Generalny oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. w przypadku naruszenia praw dziecka jest to Rzecznik Praw Dziecka. 

Wznowienie postępowania

Wznowienie postepowania może nastąpić z urzędu lub na wniosek strony. Jeżeli zostanie pozytywnie rozpatrzone postępowanie zostanie przeprowadzone ponownie.