Przedstawiciel handlowy – opis zawodu

Ta praca często nazywana akwizycją może przybierać nieco odmienne formy. Pracownik tego typu ma za zadanie pozyskiwać klientów dla swojego pracodawcy. Polega to na formułowaniu i składaniu ofert zakupu towaru, skorzystania z usługi czy nawiązania współpracy biznesowej. Następnie przygotowywaniu formalności, spisywaniu umowy i realizacji transakcji. Najlepszy przedstawiciel handlowy, który nie tylko pozyska dużą ilość klientów, ale też potrafi ich zatrzymać przy firmie. A zatem kolejnym zadaniem tego pracownika jest budowanie pozytywnego wizerunku firmy w świadomości klientów. Sporo czasu spędza na podróżach służbowych do miejsc, w których może dotrzeć do potencjalnych klientów. Są to centra handlowe, sklepy, branżowe targi czy imprezy. A w niektórych przypadkach także kontaktowanie się bezpośrednie z przypadkowymi klientami za pomocą mediów lub bezpośrednio u ich drzwi.

Szerszy opis zawodu jest dostępny na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-przedstawiciela-handlowego-zobacz-czym-zajmuje-sie-przedstawiciel-handlowy/.

Przedstawiciel handlowy – wymagania do takiej pracy

Na ogół pracodawcy nie zwracają szczególnej uwagi na wykształcenie. Ważne, by było ono minimum średnie, a kandydat na przedstawiciela nie był wcześniej karany za oszustwa gospodarcze czy handlowe. Bardziej prestiżowe firmy lub poszukujące przedstawicieli handlowych do bardziej zaawansowanych projektów, zainteresowani mogą być absolwentami studiów z zarządzania, marketingu, psychologii czy ekonomii i finansów. Ważne jest posiadanie prawa jazdy, znajomość angielskiego oraz posiadanie pewnych własnych predyspozycji. Dyspozycyjność, sumienność, dokładność, świetna organizacja własnej pracy i przede wszystkim – zdolności negocjacyjne, perswazyjne, umiejętności Pijarowskie i reklamowe oraz łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

Więcej o tym jak zostać przedstawicielem handlowym dowiesz się z artykułu na portalu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-przedstawicielem-handlowym-co-zrobic-by-otrzymac-prace-jako-przedstawiciel-handlowy/.

Przedstawiciel handlowy – warunki pracy

Przedstawiciel handlowy swój dzień pracy dzieli pomiędzy obowiązki typowo biurowe takie jak sporządzanie raportów, opracowywanie tekstów ofert i umów, a pracą w terenie. Musi docierać do wspomnianych miejsc, gdzie istnieje szansa pozyskania klienta. Lub umawia się z nimi na spotkania biznesowe w kawiarniach, restauracjach albo w innych miejscach publicznych. To praca o sporym tempie, wymagająca i stresująca. Zwłaszcza że przebiega w cieniu presji o wyniki i termin.

Przedstawiciel handlowy – zatrudnienie i zarobki

Tego typu pracowników poszukują firmy handlowe i usługowe z rozmaitych branż. Zarobki przedstawiciela handlowego zależne są od wysokości podstawy i prowizji od osiągniętych wyników lub każdego konkretnego kontraktu.