UROCZYSTE OTWARCIE ŻŁOBKA ORAZ INHALATORIUM W RAJCZY

9 sierpnia br. w Rajczy odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Żłobka Gminnego „Maluszek” oraz Inhalatorium.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Wiceminister Pracy Rodziny i Polityki Społecznej, Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Wójt Gminy Rajcza Zbigniew Paciorek i Dyrektor Żłobka Dorota Sałamun.

W wydarzeniu wzięli również udział Radni Powiatu: Aleksandra Legierska, Adam Iwanek i Piotr Rybarski oraz Przewodniczący Gminy Rajcza Zbigniew Kopeć wraz z Radnymi Gminy.

Żłobek w Rajczy mieści się przy ul. Rynek 2b. Jednostka powstała dzięki dofinansowaniu z Programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej „Maluch+” 2020. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 1,7 mln. złotych.

Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Rajcza do Żłobka przyjmowane są dzieci w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do ukończenia 3 roku życia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest przedłużenie pobytu dziecka w Żłobku do ukończenia 4 roku życia. Podstawą przyjęcia dziecka do Żłobka jest wypełnienie „Karty zgłoszenia” i złożenie jej w terminie podanym wcześniej przez dyrektora.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 338643174.

Inhalatorium solankowe w Rajczy zlokalizowane jest pomiędzy Żłobkiem „Maluszek”, a plebanią przy Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej. Inwestycja powstała przy dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020 pod nazwą: „Wspólnie w Harmonii Przyrody, Ciała i Duszy”.

Jak podano na specjalnych tablicach informacyjnych przy obiekcie wody solankowe korzystnie wypływają na pielęgnację zdrowia i urody. Wspomagają również profilaktykę i leczenie schorzeń związanych między innymi z układem dróg oddechowych, niedoczynnością tarczycy, stresem i ogólnym wyczerpaniem.

Korzystanie z Inhalatorium jest bezpłatne i dostępne dla każdego siedem dni w tygodniu w godzinach 10.00 – 20.00. Dzięki wprowadzonemu rozwiązaniu specjalnego podjazdu od strony plebanii obiekt jest dostosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Natomiast osoby zmotoryzowane mają możliwość zaparkowania pojazdu na parkingu obok kościoła parafialnego.