60-LECIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W ŻYWCU

W dniu dzisiejszym (25 czerwca) Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żywcu świętował jubileusz 60-lecia. Obchody jubileuszu połączono z powiatowym zakończeniem roku szkolnego 2020/2021.

W wydarzeniu wzięli udział między innymi Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Wicestarosta Żywiecki Stanisław Kucharczyk, Członkowie Zarządu Powiatu Adrian Midor i Zbigniew Gąsiorek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Żywieckiego Pan Tadeusz Pal, Radni Powiatu Marzena Pietraszewska oraz Józef Stopka i Maciej Pokusa, Wicekurator Śląski Jacek Szczotka, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej Tomasz Kowalik, Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Powiatu Aleksandra Legierska, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Andrzej Widzyk, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Baczyński, Wiceburmistrz Miasta Żywiec Marek Czul, dyrektorzy szkół średnich publicznych, oraz przedstawiciele: poradni PPP, Szpitala Żywiec, służb mundurowych i rady rodziców.

Świętowanie rozpoczęto od przypomnienia historii placówki, a ta wygląda następująco. Początki szkolnictwa specjalnego na Żywiecczyźnie sięgają 1960 r., kiedy to  Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Żywcu Uchwałą nr 151/XXIII/60 z dnia 10 sierpnia powołało Szkołę Podstawową Specjalną w Międzybrodziu Bialskim. W dniu 1 września 1960 r. otwarto Szkołę Specjalną z klasami I i II dla dzieci opóźnionych w rozwoju. Z dniem 1 lutego 1961 r. Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie za zgodą Ministra Oświaty nadało placówce rangę Państwowego Zakładu Wychowawczego. W latach 1960-1972 edukacją obejmowano tylko uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną. Od roku szkolnego 1972/1973 utworzono pierwszą, tzw. klasę życia dla uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym. W 1978 r. placówce nadano imię prof. Marii Grzegorzewskiej. Z dniem 1 września 1985 roku weszła w życie decyzja przekształcająca Państwowy Zakład Wychowawczy w Żywcu w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, w skład którego wchodziła: Szkoła Podstawowa Specjalna oraz internat. W 2016 roku utworzono przy Ośrodku Warsztat Terapii Zajęciowej dla absolwentów Szkoły Przysposabiającej do Pacy, natomiast w 2017 roku rozpoczęto realizację wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzięki czemu Zarządzeniem Starosty Żywieckiego Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żywcu stał się wiodącym ośrodkiem koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczym realizującym zadania wynikające z programu wsparcia dla rodzin ,,Za życiem”. W wyniku reformy oświaty w 2017 roku  przekształcono 6-letnią Szkołę Podstawową w ośmioletnią, natomiast Zasadniczą Szkołę Zawodową w Szkołę Branżową I stopnia. Organem prowadzącym dla SOSW w Żywcu od 1999 roku jest Starostwo Powiatowe w Żywcu, natomiast organem nadzorującym Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach z Delegaturą w Bielsku-Białej.

Po przemówieniu Pani Dyrektor Magdaleny Worek przyszedł czas na wystąpienia zaproszonych gości, którzy złożyli podziękowania za trud pracy i zaangażowanie w rozwój placówki wszystkim obecnym i byłym pracownikom Ośrodka. Następnie uczniowie zaprezentowali gościom swoje talenty w programie artystycznym, na który złożyły się: pokazy akrobatyczne, układy taneczne, przedstawienie opowiadające o uczuciach odnoszących się do poszczególnych kolorów, pojawiających się w szkolnym logo, a także utwory muzyczne w wykonaniu naszych podopiecznych.

Na uroczystej akademii pożegnano też absolwentów szkoły. Świadectwa, pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczyli Starosta Żywiecki Andrzej Kalata i Wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

Warto także przypomnieć, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żywcu jest placówką publiczną dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, z autyzmem oraz dla dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną. W skład Ośrodka wchodzą: Szkoła Podstawowa Specjalna, Szkoła Branżowa  I Stopnia, Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Zespoły Rewalidacyjno-Wychowawcze, Internat oraz Wczesne Wspomaganie Rozwoju. Przy Ośrodku działa również Warsztat Terapii Zajęciowej dla dorosłych osób niepełnosprawnych. W placówce prowadzone są zajęcia dydaktyczne i rewalidacyjne dla około dwustu podopiecznych. Nauczyciele i terapeuci pracujący w Ośrodku na co dzień wspierają uczniów i rodziców w działalności dydaktycznej, terapeutycznej i wychowawczej.  


60-LECIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W ŻYWCU - zdjęcie1
60-LECIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W ŻYWCU - zdjęcie2
60-LECIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W ŻYWCU - zdjęcie3
60-LECIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W ŻYWCU - zdjęcie4
60-LECIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W ŻYWCU - zdjęcie5
60-LECIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W ŻYWCU - zdjęcie6
60-LECIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W ŻYWCU - zdjęcie7
60-LECIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W ŻYWCU - zdjęcie8
60-LECIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W ŻYWCU - zdjęcie9

Powiat Żywiec: 60-LECIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W ŻYWCU