Na zdrowie człowieka wpływ ma wiele czynników takich jak dieta, stres, środowisko, tryb życia i geny. Jednym z parametrów, który określa stan zdrowia danej osoby, jest https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-co-wiesz-o-cisnieniu-tetniczym-krwi.bhtml. Nieprawidłowe wyniki pomiaru ciśnienia powinny skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego. RTV Euro AGD – sprawdzamy jakie są normy i czym grozi zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie?
Ciśnienie – normy
Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może świadczyć o problemach zdrowotnych. W przypadku wyniku pomiaru ciśnienia, który nie mieści się w normie, należy skonsultować się z kardiologiem. Prawidłowe ciśnienie u osoby dorosłej wynosi 120 mm Hg (ciśnienie skurczowe) oraz 80 mm Hg (ciśnienie rozkurczowe).
Prawidłowy pomiar ciśnienia
Wykonanie pomiaru ciśnienia tętniczego nie jest trudne i jak zauważa RTV Euro AGD do jego wykonania wystarczy prosty ciśnieniomierz. Wykonując pomiary, należy pamiętać, aby:
• pomiar był wykonywany o stałej porze dnia;
• 5 minut przed pomiarem należy odpocząć w pozycji siedzącej;
• rękę poddawaną badaniu należy podeprzeć na łokciu, a ramię powinno być na wysokości serca;
• przed pomiarem nie powinno się jeść, ani pić, gdyż wpłynie to na wyniki.
Zagrożenia związane z nieprawidłowym ciśnieniem i metody leczenia
Wyniki podwyższony czyli nadciśnienie, jest jednym z najczęściej diagnozowanych problemów kardiologicznych. Konsekwencje nie leczonego nadciśnienia mogą być: udar, zawał serca, niewydolność narządów i pogorszenie funkcji poznawczych. Leczenie nadciśnienia powinno obejmować środki farmakologiczne (np. beta–blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny) oraz zmianę stylu życia (rzucenie palenia, zwiększenie aktywności fizycznej, poprawa diety). Przy czym jak przypomina RTV Euro AGD same leki, bez zmiany trybu życia mogą nie przynieść wystarczającej poprawy.
Zbyt niskie ciśnienie nie zawsze wymaga leczenia. Jeśli jest ono naturalne dla danej osoby, to zazwyczaj lekarz zaleca zwiększenie aktywności fizycznej i wypijanie większej ilości płynów. Dodatkowo można wprowadzić naturalne stymulanty zawierające kofeinę np. kawę czy kakao. Jednak jeśli niskie ciśnienie jest wynikiem choroby, wprowadzane są zazwyczaj glikokortykosteroidy, które podnoszą ciśnienie tętnicze. Zbyt niskie ciśnienie objawia się nadmierną sennością, kłopotami z koncentracją, bólami głowy i przyspieszonym tętnem.