Rozpuszczalniki organiczne to substancje umożliwiające tworzenie roztworów z innymi związkami. Jak sama nazwa wskazuje, służą do rozpuszczania i rozcieńczania najróżniejszych cieczy. Ich zastosowania nie kończą się wyłącznie na branży chemicznej. Rozpuszczalniki używane są bowiem w wielu gałęziach przemysłu, a do tego w niejednym gospodarstwie domowym. Poznaj je bliżej i sprawdź, kiedy mogą Ci się przydać!
Rozpuszczalniki organiczne wokół nas
Okazuje się, że niewiele osób wie, że na co dzień sięga po rozpuszczalniki organiczne. Najlepszym tego przykładem jest aceton należący do grupy ketonów. Służy jako zmywacz do paznokci, dlatego niezwykle chętnie wykorzystują go osoby pracujące w branży kosmetycznej. Szczególnie często widuje się go w salonach manicure, ponieważ w bezinwazyjny sposób pozwala zdjąć hybrydę. Rozpuszczalniki organiczne kojarzą się raczej z substancjami chemicznymi, których należy unikać. W rzeczywistości jednak najpopularniejszym rozpuszczalnikiem jest woda. Z czego wynika tak niewielka wiedza na temat rozpuszczalników organicznych? Przede wszystkim z braku informacji. Rozpuszczalniki to po prostu substancje pochodzenia organicznego, które służą do rozpuszczania innych związków. Możemy je łączyć z innymi cieczami, ciałami stałymi, a czasem nawet z gazem. Warto pamiętać, że każdy rozpuszczalnik jest rozcieńczalnikiem, ale nie każdy rozcieńczalnik jest rozpuszczalnikiem. Z uwagi na sposób wytwarzania wyróżniamy grupy rozpuszczalników takie jak estry, ketony, węglowodory i alkohole. Do tej ostatniej grupy należy chociażby alkohol izoamylowy.
Alkohol izoamylowy – rozpuszczalnik z grupy alkoholów
Jedną z najpopularniejszych grup rozpuszczalników jest grupa alkoholowa. Do jej podgrup należy między innymi etanol. Charakteryzuje się on silnym zapachem i łatwopalnością. Często wykorzystuje się go do produkcji lakierów, farb, środków do dezynfekcji i odtłuszczania powierzchni. Kolejna podgrupa alkoholi to butanol. To substancja lekka o fuzlowym zapachu. Wytwarzaną syntetycznie podgrupą jest metanol, który jest bezbarwny i ma niską odporność na działanie ognia. Uznawany jest za toksyczny, dlatego nie dodaje się go do produktów ogólnodostępnych.
Alkohol izoamylowy jako jeden z rozpuszczalników organicznych
Niewiele osób wie, że rozpuszczalniki organiczne mogą należeć do grona uniwersalnych i dedykowanych. Rozpuszczalnik uniwersalny to coś, co powinno znaleźć się w każdym domu. Jest odpowiedni do różnego typu farb dlatego będzie doskonały dla osób, które nie do końca znają się na rozpuszczalnikach i nie wiedzą, jakiego warto użyć w danym momencie. Rozpuszczalnik uniwersalny najczęściej stworzony jest z połączenia acetonu i toluenu. Na stronie https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/ znajdziesz różnego rodzaju rozpuszczalniki, między innymi alkohol izoamylowy. Warto wiedzieć, że mimo wielu zastosowań rozpuszczalnik uniwersalny nie będzie zapewniał tak dobrych rezultatów jak rozpuszczalniki dedykowane. Do konkretnego użytku lepiej wybrać produkt z tej grupy. Pamiętaj jednak, że niektóre z tych rozpuszczalników, takie jak chociażby benzyna ekstrakcyjna, rozpuszczają plastik, więc mogą niszczyć przedmioty.