Zakładamy własną firmę. Co warto wiedzieć przed przystąpieniem do działania?

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to dla wielu osób spełnienie marzeń. Nie ma przecież nic lepszego niż praca na własny rachunek i robienie tego, na czym zna się najlepiej. Do założenia firmy warto jednak odpowiednio się przygotować. Od czego powinniśmy więc zacząć?

Po pierwsze – określ formę działalności

Zanim przystąpimy do wypełniania wniosków i zbierania niezbędnej dokumentacji zastanówmy się, jaką formę prawną będzie miała nasza firma. Polskie prawo przewiduje bowiem aż dziewięć różnych form takiej działalności. Jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych w prowadzeniu jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Rejestrację tego rodzaju firmy możemy wykonać w ciągu jednego dnia. Do jej prowadzenia nie jest bowiem potrzebny kapitał zakładowy czy prowadzenie pełnej księgowości. Takie rozwiązanie jest wskazane, gdy nasz biznes nie będzie obarczony dużym ryzykiem finansowym. Wówczas lepiej założyć spółkę cywilną, której podstawą jest pisemna umowa między wspólnikami. Rozwiązanie to jest chętnie wybierane przez początkujących przedsiębiorców. Kolejne formy działalności pozwalają bowiem uzyskać osobowość prawną. Mamy tu na myśli spółki prawa handlowego, czy spółki jawne.

Księgowość a prowadzenie działalności gospodarczej

Kolejnym ważnym krokiem ku otwarciu działalności gospodarczej jest wybór sposobu opodatkowania firmy. Zależy on bowiem od rodzaju prowadzonego przez nas biznesu, wielkości prognozowanych przychodów, czy chęci korzystania z ulg. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://allebiznes.pl/category/biznes/. W Polsce mamy do wyboru cztery takie formy – PIT, CIT, karta podatkowa oraz ryczałt od przychodów. Gdy to będziemy już mieli za sobą, możemy przejść do określenia dominującej działalności firmy. Musimy bowiem pobrać kody PKD ze strony Głównego Urzędu Statystycznego. Przygotowując się do prowadzenia działalności gospodarczej musimy także wybrać biuro rachunkowe, które zajmie się naszymi finansami. Pozostanie nam wówczas złożenie wniosku CEIDG-1 w najbliższym urzędzie oraz utworzenie firmowego konta bankowego oraz pieczątki.