Jesteś świadkiem niebezpiecznych sytuacji nad wodą. Reaguj. Zwróć uwagę na niewłaściwe zachowanie, powiadom odpowiednie służby, nanieś zagrożenie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Wakacje to czas, kiedy chętnie korzystamy z wszelkich możliwych form wypoczynku nad wodą. Wyjazdy nad morze czy jezioro przy sprzyjających warunkach atmosferycznych pozwalają wypocząć i aktywnie spędzić wolny czas. Często bez znaczenia pozostaje czy kąpielisko jest strzeżone i czy dany akwen jest bezpieczny. Widok kąpiących się dzieci wraz z dorosłymi w wyrobiskach, stawach czy rzekach przestał już kogokolwiek dziwić. Nie pomagają ani prośby, ani apele. W takiej sytuacji najbardziej do wyobraźni przemawiają statystyki ofiar, dla których kąpiel w miejscu niebezpiecznym była ostatnią w ich życiu. Od początku wakacji utonęło już 69 osób. Praktycznie każdego dnia tegorocznych wakacji odnotowujemy tragedię jakiejś rodziny, której woda zabrała córkę, syna, wnuczka a może matkę czy ojca.

Policja dbając o bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy rekreacji każdego dnia od początku wakacji kieruje swoich funkcjonariuszy do służby na wodach i terenach przywodnych. Pomimo tak dużego zaangażowania nie jest możliwe, aby objąć nadzorem policyjnym wszystkie akweny. Dlatego też z pomocą może przyjść Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jeżeli ujawnione zagrożenie związane z bezpieczeństwem osób na wodach nie wymaga natychmiastowej reakcji w postaci konieczności udzielenia pomocy czy wezwania służb ratunkowych, powiadom o nim Policję. Przekaż swoją wiedzę policjantowi osobiście, telefonicznie lub z wykorzystaniem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy, że w aplikacji wybierzesz zagrożenie „Miejsca niebezpieczne na wodach”, wskażesz dokładną lokalizację zagrożenia i opiszesz szczegóły tej sytuacji. Możesz dołączyć zdjęcie lub film. Wszystko to potrwa kilka minut a może uratować czyjeś życie.

Tylko od początku tegorocznych wakacji na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono 128 zagrożeń w tej kategorii. Dziękujemy za pomoc i zachęcamy do skorzystania z tego rozwiązania.

Zapraszamy również do udziału w festynach, piknikach i innych wydarzeniach edukacyjnych propagujących bezpieczny wypoczynek nad wodą, a odbywających się w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” (http://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/kalendarium/175191,Kalendarz-wydarzen-czerwiec-2019-r.html).

(Biuro Prewencji KGP)

  • KWP w Katowicach
    - Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą – Bezpieczne Wakacje 2019 ►
     
  • KWP w Opolu
    - Pierwsza odsłona akcji „Bezpiecznie nad wodą” ►
     
  • KWP w Łodzi
    - Policjanci apelują o rozsądek podczas kąpieli w zbiornikach wodnych ►
     
  • KWP w Gorzowie Wlkp.

    - Czasu nie cofniesz. Nie myślisz – toniesz ►
    - Policyjni wodniacy gotowi do działania. Nad wodą tylko bezpiecznie! ►
     
  • KWP w Lublinie

    W trosce o bezpieczeństwo nad wodą ►
    - Zadbajmy o bezpieczny wypoczynek nad wodą ►

Pliki do pobrania

  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - plakat
    6.36 MB