84 rocznica wysiedleń z Żywiecczyzny upamiętniona przez młodzież i samorządowców
W dniu 24 września 2024 roku odbyły się obchody 84. rocznicy wysiedleń ludności z Żywiecczyzny, znanych jako „Saybusch Aktion”. Młodzież, nauczyciele i samorządowcy zebrali się, aby oddać hołd ofiarom tych tragicznych wydarzeń, składając kwiaty pod tablicą pamiątkową w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.

Uroczystości upamiętniające ofiary wysiedleń

W czasie ceremonii obecni byli przedstawiciele lokalnych władz, w tym Starosta Powiatu Żywieckiego Adrian Midor oraz Wicestarosta Stanisław Kucharczyk. Wśród zgromadzonych znaleźli się również Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Andrzej Widzyk, a także Radna Powiatu Marzena Pietraszewska. Z ramienia samorządu wojewódzkiego w uroczystości uczestniczył Radny Sejmiku Stanisław Baczyński, a miasto reprezentował Burmistrz Antoni Szlagor. Wspólne składanie kwiatów oraz chwile refleksji miały na celu nie tylko upamiętnienie ofiar, ale również ukazanie znaczenia pamięci historycznej w kształtowaniu tożsamości społeczności lokalnej.

Historia „Saybusch Aktion” i jej konsekwencje

Akcja „Saybusch Aktion”, przeprowadzona w latach 1940-1941, była częścią szerszej polityki wysiedleńczej III Rzeszy. Rozpoczęła się 23 września 1940 roku z dworca w Żywcu, a jej celem było stworzenie nowych niemieckich obszarów osiedleńczych poprzez usunięcie ludności polskiej. Na mocy dekretu Adolfa Hitlera z października 1939 roku, około 20 tysięcy Polaków zostało przymusowo wysiedlonych z Żywiecczyzny. Wysiedleńcy mogli zabrać ze sobą jedynie niewielką ilość rzeczy osobistych i żywności. Mieszkańcy zostali przewiezieni głównie na tereny Lubelszczyzny i Kielecczyzny, a wielu z nich nie wróciło do swoich domów, zmarło z głodu lub wycieńczenia w trakcie transportu.

Wspomnienie i edukacja jako kluczowe elementy lokalnej historii

Aby utrwalić pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach, Powiat Żywiecki zrealizował film dokumentalny, który powstał w ramach międzyszkolnego konkursu pt. „Aktion Saubusch – Wysiedlenia mieszkańców na Żywiecczyźnie oczami młodego pokolenia XXI wieku”. Konkurs miał na celu zaangażowanie młodzieży w tematykę historyczną oraz edukację w zakresie pamięci o lokalnych tragediach. W 1945 roku niektórzy z wysiedlonych mieszkańców powrócili do swoich zniszczonych domów, jednak wielu z nich znalazło jedynie ruiny i zrabowane mienie. Te wydarzenia pokazują, jak ważne jest, aby młodsze pokolenia pamiętały o przeszłości i wyciągały z niej wnioski, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłości społeczności lokalnych.


Opierając się na: Powiat Żywiec