Magazyny energii. Jak wykorzystać ich potencjał w firmie?

Prowadzenie działalności gospodarczej w dzisiejszych czasach pełnych podwyżek, niepewności jutra i braku bezpieczeństwa energetycznego, jest niewątpliwie sporym ryzykiem – tak utraty stabilności, jak i zysków. Czy możliwe jest zabezpieczenie firmy i jednoczesne zwiększenie jej potencjału i rentowności? Jak wykorzystać do tego celu magazyny energii?

Magazyn energii, czyli akumulator do zadań specjalnych

Czym jest magazyn energii? Jak podłączyć magazyn energii? Magazyn energii jest urządzeniem działającym na takiej samej zasadzie, jak wszystkie akumulatory wokół nas. Pobiera on energię, którą może przechować – bez strat – na potrzeby późniejszego z niej skorzystania. Można stosować je jako odrębne urządzenia, dzięki którym możliwe będzie przechowywanie prądu pozyskanego z publicznej sieci energetycznej. Zdecydowanie lepszym jednak rozwiązaniem – również z ekonomicznego punktu widzenia – jest połączenie magazynu energii z instalacją fotowoltaiczną dla firm. Dlaczego?

Magazyn energii - jak wykorzystać jego potencjał?

W zależności od budowy i wielkości magazynu energii oraz jego funkcjonalności, możliwe jest zastosowanie magazynu energii jako:

  • bufora zabezpieczeniowego dla działalności,
  • generatora oszczędności na rachunkach za prąd lub – nawet –
  • generatora służącemu zwiększeniu zysków przedsiębiorstwa – przykładowo przez odsprzedaż do sieci energetycznej skumulowanej energii w momencie, w którym cena sprzedaży będzie przewyższała cenę jej zakupu.

Każdy przedsiębiorca musi dokonać samodzielnej – najlepiej w konsultacji ze specjalistami z https://www.esoleo.pl – analizy, które rozwiązanie będzie najoptymalniejsze i najbardziej opłacalne dla jego firmy.

Magazyn energii jako źródło zwiększenia autokonsumpcji

Magazyny energii to urządzenia, które coraz chętniej wybierane są jako uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej. Dzięki wykorzystaniu magazynów energii możliwe jest bowiem korzystanie z wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii niezależnie od aktualnej produktywności paneli pv. Dotyczy to głównie wieczorów i nocy, kiedy natężenie promieniowania słonecznego jest znikome, co uniemożliwia produkowanie energii przez fotowoltaikę. Z drugiej strony, duże nasłonecznienie w ciągu dnia często generuje powstawanie nadwyżek energetycznych w stosunku do możliwości jej zużycia przez przedsiębiorstwo. Magazyny energii z powodzeniem mogą przechwycić i przechować takie nadwyżki, dysponując je następnie wieczorami czy podczas nocnego funkcjonowania firmy.

Magazyn energii jako zabezpieczenie procesów w firmie

Odpowiednio dopasowane magazyny energii mogą stanowić zasilanie awaryjne dla firmy. Zgromadzona w nich energia elektryczna wykorzystywana może być w czasie awarii sieci energetycznej lub podczas wykonywania jej napraw. Takie zabezpieczenie jest niezwykle ważne w przypadku przedsiębiorstw, wymagających zachowania ciągłości procesu produkcyjnego, utrzymania zasilania systemów zabezpieczających czy dbających o stan substratów czy półproduktów niezbędnych do prowadzenia działalności. Umożliwia również utrzymanie informatycznych i telekomunikacyjnych systemów sprzedażowych, zachowanie ciągłości zarządzania czy logistyki.

Magazyn energii w elektromobilności

Przemieszczanie się do siedziby firmy, pomiędzy oddziałami przedsiębiorstwa, przewożenie towarów czy dokumentacji pomiędzy różnymi obiektami funkcjonującymi w ramach jednego przedsiębiorstwa, transport produktów do kontrahentów – wszystko to wymaga ogromnych nakładów finansowych. Coraz więcej przedsiębiorstw podejmuje zatem decyzję o oparciu swojej działalności o flotę pojazdów zasilanych elektrycznie. Dzięki energii zgromadzonej w magazynach energii, możliwe jest ładowanie takich pojazdów niezależnie od dostawcy energii elektrycznej lub z wykorzystaniem energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaicznej. W drugim przypadku – przedsiębiorstwo zyskuje niemal darmową mobilność.

Magazyny energii mogą znacząco wpłynąć na optymalizację pracy w firmie, zwiększyć jej rentowność, stanowić zabezpieczenie działalności. Niewątpliwie, niezależnie od profilu działalności czy wielkości przedsiębiorstwa, są rozwiązaniem przyszłościowym, czyniącym firmę bardziej konkurencyjną i nowoczesną.