Co zrobić w przypadku stłuczki?

Dysponowanie własnym samochodem to bardzo duże udogodnienie dla szerokiego grona ludzi. Nic w tym dziwnego, ponieważ pojazdy mechaniczne umożliwiają sprawny transport ludzi oraz towarów na krótkich i dalekich trasach. Trzeba jednak pamiętać, że nawet największa dbałość o stan techniczny pojazdu oraz ostrożna jazda nie może uchronić w 100 procentach od stłuczki, która może zostać na przykład spowodowana przez innego kierującego.

Zasady postępowania, gdy dojdzie do stłuczki

Oczywiście najważniejszą kwestią jest zachowanie spokoju. Kłótnie z drugim kierowcą w niczym nie pomogą. Można spróbować dogadać się na własną rękę lub wezwać Policję, która ustali winnego, ukarze go mandatem oraz zapewni poszkodowanemu protokół, na podstawie którego firma ubezpieczeniowa (OC sprawcy lub AC poszkodowanego) wypłaci odszkodowanie.

Przed wzywaniem kogokolwiek na miejsce zdarzenia, należy jednak odpowiednio je zabezpieczyć i oznaczyć. Jeśli stan techniczny pojazdów na to pozwala, trzeba ustawić je tak, aby nie przeszkadzały innym uczestnikom ruchu drogowego. Kolejną czynnością jest włączenie świateł awaryjnych oraz umieszczenie trójkąta ostrzegawczego do metra za miejscem zdarzenia na terenie zabudowanym, od 30 do 50 metrów na terenie niezabudowanym lub 100 metrów na autostradzie albo drodze ekspresowej (lub przed zakrętem, za którym stoją uszkodzone pojazdy).

Dopiero po odpowiednim zabezpieczeniu miejsca zdarzenia można przejść do wzywania służb. Poza Policją, często konieczne jest wzywanie pomocy drogowej. Zwykle auta podczas stłuczek odnoszą uszkodzenia eliminujące je z dalszej jazdy (np. uszkodzenie oświetlenia). To dlatego dobrze jest posiadać dane kontaktowe porządnych lokalnych pomocy drogowych działających w pobliżu miejsca zdarzenia.

Profesjonalne pomoce drogowe i ich usługi

Na rynku działalność prowadzi wiele firm specjalizujących się w pomocy drogowej. Ich wsparcie obejmuje między innymi następujące działania:

  • holowanie i transport pojazdów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn budowlanych, rolniczych, itp.,
  • transport różnych standardowych i nietypowych ładunków,
  • dowóz paliwa,
  • odpompowanie źle zatankowanego paliwa,
  • awaryjne otwieranie aut,
  • uruchamianie pojazdów (np. po rozładowaniu akumulatora),
  • drobne naprawy na trasie.

Porządne firmy realizują te zlecenia sprawnie w trybie całodobowym przez cały rok (24/7). Jest to możliwe dzięki wysokim kwalifikacjom fachowców i nowoczesnemu sprzętowi.

Poszukiwanie profesjonalnych pomocy drogowych nie jest trudne. Warto zwracać uwagę na różnego rodzaju ogłoszenia i reklamy lokalne. Pomocny jest też Internet i liczne serwisy ogłoszeniowe albo strony, takie jak na przykład pomoc drogowa Żywiec - na pomocdrogowa.info. Dzięki nim można szybko i łatwo odnajdywać pomoc drogową w całej Polsce.