Alkomat pozwala na szybkie przeprowadzenie stanu trzeźwości, aby sprawdzić, czy można pójść do pracy, prowadzić auto, czy uprawiać sporty wodne. Aktualnie na rynku jest wiele alkotestów dedykowanych do użytku domowego. Co jednak, jeśli urządzenie pokazuje błędne wyniki? Jaka jest tego przyczyna?
Brak kalibracji
Okresowa kalibracja urządzenia jest niezbędna dla jego prawidłowego działania. Tymczasem wielu właścicieli to zaniedbuje, a to właśnie ten proces gwarantuje nam, że alkomat wskazuje prawidłowe wyniki. Kalibracja bowiem polega na dostrojeniu parametrów i programowania urządzenia do wartości wzorcowych. Urządzenie należy wysłać do neomaniak.pl co 6 lub 12 miesięcy, w zależności od informacji podanej przez producenta. Ważna jest również liczba przeprowadzonych pomiarów, a im bardziej zaawansowany model, tym większą ilość testów można wykonać. Wiele urządzeń ma również licznik pomiarów, który ułatwia kontrolowanie tego aspektu. Jeśli urządzenie wymaga kalibracji na wyświetlaczu pojawi się napis „CAL”.
Nieodpowiednie przechowywanie
Bardzo częstym błędem popełnianym przez kierowców jest wożenie alkotestu w samochodzie. Teoretycznie zamiar jest uzasadniony – kierowca chce mieć zawsze pod ręką urządzenie, aby szybko sprawdzić stan trzeźwości np. po kieliszku wina wypitym w restauracji. W praktyce jednak można w ten sposób łatwo doprowadzić do rozregulowania lub uszkodzenia sensora. Wynika to z faktu, że nagłe skoki temperatury lub mróz, czy upał niekorzystnie działają na jego funkcjonowanie. Tymczasem wnętrze samochodu szybko się nagrzewa lub wychładza w zależności od pogody. Dlatego warto pamiętać, aby urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu np. szafce w domu.
Brak czytania instrukcji obsługi
Alkotesty różnią się między sobą sposobem przeprowadzania testu, a niewłaściwe jego wykonanie może zakończyć się rozregulowaniem sensora. Dlatego tak ważne jest, aby przed pierwszym użyciem dokładnie przeczytać wskazówki producenta, znajdujące się w instrukcji obsługi. Jakie informacje można tam znaleźć? Przede wszystkim o tym, jak długo trzeba wdmuchiwać powietrze, ale także, czy test można przeprowadzić bezpośrednio po jedzeniu, paleniu papierosów, czy spożywaniu alkoholu, a jeśli nie, to ile należy odczekać. Znajdziemy tam także informacje o tym, czy badania można przeprowadzać bezpośrednio po sobie.