Dom lub mieszkanie, w którym często zgromadzony jest dorobek życia, może stanowić łakomy kąsek dla złodzieja czy włamywacza. Dlatego zróbmy wszystko, aby do minimum ograniczyć ryzyko kradzieży naszej własności. Pamiętajmy, że wystarczy niewiele, aby skutecznie zniechęcić przestępcę.

Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka i już wcześniej pomyślmy o tym, jak odpowiednio go zabezpieczyć. Pamiętajmy o tym, że w dużej mierze sami możemy zminimalizować ryzyko włamania. Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy go, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem czy domem. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Miejmy też na uwadze, że portale społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Rozważmy, czy zdjęcia z naszego wyjazdu opublikować dopiero po naszym powrocie.

Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:

  • zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy;
  • widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • zauważysz w okolicy swojego miejsca zamieszkania osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.);
  • niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy;

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu - najlepiej zabierać je ze sobą.

Jeśli już nieszczęśliwie padliśmy ofiarą włamania, to po zauważeniu tego faktu najlepiej od razu powiadomić policjantów, dzwoniąc pod numer 112. Pamiętajmy też, aby w mieszkaniu nic nie sprzątać, poprawiać czy też nie dotykać klamek lub miejsc przez które mogli dostać się włamywacze.