OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

1 marca br. w Żywcu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele św. Floriana. Następnie odbył się przemarsz do dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Dworcowej 2, gdzie złożono kwiaty przy tablicy pamiątkowej. Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Żołnierzy NSZ znajdującym się na skwerze Narodowych Sił Zbrojnych w Żywcu.

W uroczystościach wzięli udział miedzy innymi: przedstawiciele władz Powiatu Żywieckiego, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego, Grupa Rekonstrukcji Historycznych NSZ „Rodzynki”, poczty sztandarowe szkół średnich oraz uczniowie klas wojskowych z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu.

Warto przypomnieć, że po II wojnie światowej na terenie Żywiecczyzny bardzo mocno działały oddziały Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania kapitana Flamego ps. “Bartek”. Pamięć o żołnierzach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę wciąż jest bardzo żywa i mocno kultywowana w tym regionie.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu, cierpienia i prześladowań, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.


Na zdjęciu uczestnicy uroczystości pod tablicą dawnej siedziby UB przy ul. Dworcowej
Moment składania wiązanki przez przedstawicieli Powiatu Żywieckiego
Na zdjęciu obok tablicy przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Na zdjęciu uczestnicy uroczystości pod pomnikiem NSZ
Moment składania wiązanki przez przedstawicieli Powiatu Żywieckiego
Na zdjęciu pomnik NSZ i młodzież klas wojskowych z ZSAiO

Powiat Żywiec: OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”