Przed nami okres jesienno - zimowy. Wcześnie zapadający zmrok, mgły, opady deszczu i śniegu powodują, że jest to trudny czas dla użytkowników dróg, a w szczelności dla pieszych. Dbając o ich bezpieczeństwo, policjanci z żywieckiej drogówki, wspólnie z Radiem Bielsko, rozdawali mieszkańcom odblaskowe opaski. Im bardziej jesteśmy widoczni na drodze, tym bardziej jesteśmy bezpieczni.

W minionym tygodniu po raz pierwszy na terenie Żywiecczyzny odbyły się działania „Świeć przykładem”, której organizatorem jest Radio Bielsko. Włączyli się w nie żywieccy policjanci i wspólnie rozdawali odblaskowe opaski mieszkańcom. Policyjny radiowóz oraz wóz patrolowy Radia Bielsko można było zobaczyć w Żywcu na ulicy Zamkowej i Dworcowej oraz w Leśnej.

wóz patrolowy radia bielsko i radiowóz

Od początku roku na drogach powiatu żywieckiego doszło do 24 zdarzeń z udziałem pieszych. Były to wypadki i kolizje, zarówno z winy przechodniów, jak i kierujących. Przyczyną większości tych zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa na pasach.

W kontakcie z pojazdem pieszy ma bardzo nikłe szanse i zazwyczaj odnosi obrażenia. Kierowcę chronią pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne. Pieszy tak naprawdę nie ma żadnej ochrony, dlatego musi dbać o to, aby być dla kierowcy widocznym. Im bardziej będzie widoczny, tym bardziej będzie bezpieczny.

Odblaski są bardzo ważne. Jeżeli w okresie jesienno - zimowym pieszy ubrany w ciemne kolory, widoczny jest dla kierujących dopiero z odległości około 20 metrów, to wyposażonego w element odblaskowy, kierowca może zauważyć już z odległości nawet 150 metrów. Wkrótce kolejne działania. Wystarczy słuchać radia i przyjść we wskazane miejsce, by za darmo otrzymać niepozorny gadżet, który może uratować nam życie.

  • na pierwszym planie odblaski w tle radiowóz i policjantka
  • fragment munduru z napisem policja policjantka trzyma odblaski z napisem radio bielskop
  • policjantka rozdaje odblaski przechodniom
  • policjantka rozdaje odblaski przechodniom
  • reporter radia bielsko rozmawia z przechodniem
  • reporter radia bielsko policjantka i przechodzień w tle radiowóz
  • reporterzy radia bielsko policjantka i przechodzień stoją z odblaskami
  • policjantka reporterzy radia bielsko stoją z odblaskami i przechodnie
  • przechodnie policjantka i reporterzy stoją z odblaskami