Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

Ubiegłe lata pokazały, że to właśnie w dniu 1 listopada było najtłoczniej w okolicach cmentarzy. Dlatego już dzisiaj apelujemy, aby przede wszystkim w związku z ciągle rosnącą liczbą zakażeń wirusem COVID – 19, tegoroczne wyjazdy na cmentarze „rozłożyć w czasie”. Szczególnie apel ten dotyczy osób starszych, niepracujących, mających na co dzień mniej obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Czas przypadający na dzień Wszystkich Świętych to okres, w który w sposób szczególny zaangażowani są mundurowi z drogówki. Ich służbę wspomagają także policjanci pionów kryminalnych oraz innych służb dbających o nasze bezpieczeństwo, jak również liczni wolontariusze. Nie inaczej prawdopodobnie będzie w tym roku. Z racji zupełnie innej rzeczywistości niż w latach ubiegłych, poza dbaniem o własne bezpieczeństwo na drodze w tym okresie, pamiętajmy również o obostrzeniach związanych z pandemią. Aktualne przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, pozwalają na swobodne poruszanie się po cmentarzach w maseczkach zakrywających usta i nos oraz z zachowaniem dystansu społecznego. Jednak przy bardzo dużym nasileniu ruchu pieszych, szczególnie w takim dniu, jakim jest dzień Wszystkich Świętych, może być problem w niektórych miejscach z zachowaniem tego dystansu. Dlatego już dziś zachęcamy Państwa, do w miarę możliwości wcześniejszego odwiedzania grobów zmarłych, najlepiej przed lub po dniu 1 listopada. Pamiętajmy również o ograniczeniach związanych z liczebnością pasażerów, którzy mogą przebywać w autobusach komunikacji miejskiej, co także może utrudnić sprawny dojazd i powrót z cmentarzy.

W ciągu ostatnich trzech lat w okresie dnia zmarłych na terenie naszego województwa doszło do 163 wypadków drogowych, w których zginęło 15 osób, a prawie 200 doznało poważnych obrażeń ciała.

PAMIĘTAJ:

  • nie czekaj do 1 listopada - hołd naszym bliskim zmarłym można godnie oddać przed, jak i po tym dniu,
  • nie kalkuluj, na pewno część drogi pokonasz pieszo, więc planując wrócić po zmroku, zabierz ze sobą element odblaskowy;
  • nie ryzykuj utraty swojego zdrowia i życia, ale również nie narażaj innych. Będąc na drodze zachowaj ostrożność oraz stosuj się do przepisów związanych ze stanem pandemii;
  • nie pozwól na to, aby w kolejnych latach wskutek brawury, czy braku rozwagi w okresie dnia Wszystkich Świętych rodzina i znajomi wspominać mieli Ciebie.

Pamiętajmy również o zmianach w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy. W Żywcu, wzorem lat ubiegłych, wprowadzone zostanie oznakowanie dotyczące zakazu zatrzymywania się na odcinku od skrzyżowania ulicy Wichrowej i Komonieckiego oraz w rejonie ulicy Wichrowej. Prosimy o zwrócenie uwagi na wprowadzone oznakowanie i stosowanie się do niego. W rejonie cmentarza przy ul. Stolarskiej nie będzie zmian w organizacji ruchu. Parkowanie pojazdów będzie możliwe na parkingach wzdłuż ulicy oraz tradycyjnie na parkingu firmy „Famed”. Ponadto zwracamy się z prośbą do kierowców, aby nie parkowali samochodów wzdłuż oraz na chodnikach dla pieszych.