Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żywiec

Siadając za kierownicę pojazdu należy pamiętać, że na drodze wiele zależy od naszej postawy - stylu jazdy, decyzji związanych z prędkością, wyprzedzaniem, korzystaniem z telefonu komórkowego i innych czynników, na które mamy wpływ. To w dużej mierze MY decydujemy – czy będzie to relaksująca, bezpieczna podróż, czy też stresująca gonitwa.

Kierując pojazdem nie można zapomnieć o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, obserwacji drogi i stosowaniu się do dozwolonych prędkości.

Wyjeżdżając w dalszą trasę odpowiedzialnie zaplanujmy podróż. Samochód powinien być sprawny, a kierowca i pasażerowie przez całą drogę powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Młodsze dzieci należy bezwzględnie przewozić w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach do przewożenia dzieci. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu. Nie każdy kierowca może podróżować w nocy, czasami walka ze snem jest ponad jego siły.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze. Gdy widzimy, że któryś z kierowców zachowuje się nieodpowiedzialnie i niebezpiecznie, reagujmy! Nie lekceważmy podejrzeń, że nietrzeźwa osoba jest kierowcą. Zadzwońmy pod numer 112.

W okresie letnim wiele osób preferuje długie spacery. Przypominamy pieszym, że podobnie jak kierujący, także są obowiązani do uważania na drodze i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Pieszy powinien poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a gdy ich nie ma poboczem. Z jezdni korzystamy tylko wtedy, gdy nie ma chodnika bądź drogi dla pieszych, a wzdłuż jezdni brakuje pobocza.

Kierowcy muszą pamiętać , że na jezdni, oprócz pojazdów, mogą też poruszać się piesi, którzy są niechronionymi uczestnikami ruchu, dlatego zawsze powinni bacznie obserwować drogę.

Niezależnie od tego w jakim charakterze uczestniczymy w ruchu drogowym pamiętajmy, że nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może przyczynić się do tragedii.

BRD KGP