Przekonało się o tym dwóch motocyklistów, którzy w czasie jazdy stracili panowanie nad pojazdami i doprowadzili do ich przewrócenia. Jazda jednośladem jest często naszym hobby, jednak pamiętajmy, że należy korzystać z niego w pełni odpowiedzialnie. Świadome uczestnictwo motocyklisty w ruchu drogowym, to zrozumienie zagrożeń, jakie niesie za sobą jazda na dwóch kółkach. Bowiem zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów prawie zawsze kończą się poważnymi obrażeniami.

Do pierwszego zdarzenia doszło w piątek około 16.40 w Jeleśni na ul. Plebańskiej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, 38-latek, kierując motocyklem honda, w pewnym momencie zauważył wyjeżdżającego z parkingu seata. Z obawy, że samochód wjedzie na jego pas ruchu, gwałtownie zahamował, doprowadzając do przewrócenia motocykla. W wyniku zdarzenia mężczyzna trafił do szpitala. Jak ustalili policjanci kierujący byli trzeźwi i posiadali uprawnienia do kierowania. W celu wyjaśnienia szczegółowych okoliczności tego zdarzenia w sprawie prowadzone będzie postępowanie. Z kolei w niedzielę około 12.00 w Jeleśni na ul. Suskiej, 42-latek kierując motocyklem kawasaki, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i na łuku drogi przewrócił pojazd. W wyniku zdarzenia mężczyzna doznał obrażeń ciała.

Pamiętajmy, że najmniejszy błąd za kierownicą może kosztować życie. Szczególną uwagę powinni zachować motocykliści i rowerzyści, których nie chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, czy karoseria pojazdu. Motocyklista powinien zadbać o właściwy ubiór ze specjalnymi protektorami oraz elementami w intensywnym, dobrze widocznym dla innych kierujących kolorze. Powinien zaopatrzyć się również w dobry kask. Należy zwrócić uwagę na atesty, jakie musi posiadać taki strój.

Podróżując po zmierzchu musimy pamiętać, że ograniczona widoczność, zła nawierzchnia, czy dzikie zwierzęta wychodzące z pobocza na jezdnię, mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby prędkość jazdy była dostosowana do warunków panujących na drodze.

Bezpieczeństwo motocyklistów zależy także w dużej mierze od innych uczestników ruchu. Okres wiosenno-letni charakteryzuje się zwiększoną liczbą motocykli na drogach i o tym z kolei powinni pamiętać podróżujący samochodami. Przypominamy im więc zasadę "Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie". Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię - motocyklista często nie jest w stanie wykonać takich manewrów hamowania i omijania, jakie można wykonać samochodem. Świadomość taka powinna towarzyszyć każdemu kierowcy.